Home » Olimpiady i konkursy » Konkurs „Henryk Mosing – patriota poza Ojczyzną”

Konkurs „Henryk Mosing – patriota poza Ojczyzną”

Serdecznie zapraszamy do nowego konkursu, organizowanego przez Fundację Nowe Media wspólnie z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Jest to konkurs na zrobienie jednodniówki, dodatku do szkolnej gazety lub jej wydania specjalnego, na temat „Henryk Mosing – patriota poza Ojczyzną”.

Kim był Henryk Mosing? No właśnie. Trawestując Churchilla można by powiedzieć, że był to wielki człowiek, o którym niewielu wiadomo bardzo wiele, ale liczni nie wiedzą o nim nic.

W największym skrócie: był to lwowski mikrobiolog, prawa ręka prof. Rudolfa Weigla, który po wojnie pozostał we Lwowie i pracował nad zwalczaniem tyfusu w ZSSR, a jednocześnie jako tajnie wyświęcony kapłan katolicki służył ludziom, którzy nie mieli dostępu do sakramentów. Żył w latach 1910-1999. Kluczowy w jego życiu okazał się rok 1945, gdy podjął decyzję o  tym, żeby zostać w Związku Radzieckim, choć Polaków stamtąd wówczas wypędzano. Pozostał w swoim mieście i w obcym kraju, pozostał polskim patriotą, choć poza ojczyzną. Może to stać się dobrym tematem do rozważań nad istotą patriotyzmu.

Informacje o Mosingu można znaleźć na stronie www.mosing.pl, gdzie dostępny jest także regulamin konkursu. Komunikacja dotycząca konkursu będzie się odbywała przez profil fejsbukowy Doktor Mosing.

 
Proszę zwrócić uwagę na to, że na stronie www.mosing.pl znajdują się nie tylko suche informacje, ale także artykuły rzucające postać i decyzje bohatera strony na szersze tło historyczne oraz nagrania wideo świadectw osób, które go znały.

2016 Copyright Statmedi