Home » Aktualności » Program „Edukacja oknem na świat”

Program „Edukacja oknem na świat”

On 20 October 2017 a group of our students had a pleasure to take part in the inauguration of an international program ‚Education is a Window to the World’. The inauguration took place at the Faculty of Management, University of Warsaw. After the opening ceremony, the participants had an opportunity to listen to a thought-provoking speech delivered by Adam Koniuszewski, one of the main organizers. He spoke about the greatest achievements of mankind, how people solved their problems and how they adapted to the changes. Furthermore, he discussed the most serious issues affecting the world. This speech was definitely encouragement for the youth to change the world.

At the end of the meeting the participants had a chance to ask questions and exchange their views on global issues.  Each school received  several postcards – if you would like to know what we are intending to do with them, visit our school website in December.

W piątek, 20 października zgłoszeni uczniowie z klas I A, I B, II A, II B, II C mieli przyjemność wziąć udział w inauguracji międzynarodowego programu pt. „Edukacja oknem na świat”, która odbyła się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Po uroczystym rozpoczęciu spotkania uczestnicy mogli posłuchać pierwszego wykładu prowadzonego przez jednego z głównych organizatorów i pomysłodawców projektu pana Adama Koniuszewskiego. Opowiadał on o historii Ziemi, o tym co przez tyle lat osiągnęli ludzie, jak rozwiązywali problemy, przystosowywali się do zmian, radzili sobie z wyzwaniami, aby świat wyglądał tak jak teraz. Wiedza na ten temat ma zachęcić uczniów do zmiany świata. Na koniec była możliwość zadania pytań oraz porozmawiania na temat globalnych wyzwań, które są głównym tematem tego przedsięwzięcia. (Agnieszka Mizińska i Agnieszka Zalewska, klasa II B)