Strona główna   E–DZIENNIK Dla kandydatów Strefa maturzysty Jubileusz 110–lecia Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł
Złotej Szkoły 2016”.


 

» Kolejny sukces naszych wioślarzy!

W sobotę, 4 czerwca odbył się Warsaw River Race 2016. Zawody zostały zorganizowane na 200–lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Były to pierwsze w historii Polski regaty wioślarskie zorganizowane z takim rozmachem. Udział wzięło aż 35 osad z całej Europy. Nie obyło się też bez kategorii szkół średnich, w której w jednoczesnym starcie wystartowało aż 6 ósemek. Nasza osada po zaciętej walce i morderczym finiszu wyprzedziła osadę LO im. Stefana Batorego i zajęła III miejsce, tuż za osadą LO im. Władysława IV. Były to ostatnie regaty dla naszej drużyny w tym roku szkolnym, a doskonałym zwieńczeniem sezonu jest nagroda w postaci pucharu, pięknych medali oraz 500 zł na sprzęt wioślarski. Liczymy, że przyszły rok szkolny przyniesie wraz z nowymi zawodnikami, jeszcze więcej sukcesów.

7 czerwca 2016

 

» Lepiej w Puszczy niż w szkole

Kiedy za oknem robi się coraz cieplej, a nauczyciele wystawiają już oceny roczne, ciężko się skupić siedząc w szkolnych ławkach. Dzięki pani Agacie Siennickiej–Olzackiej w piątkowe popołudnie, 3 czerwca uczniowie klasy I E opuścili mury szkoły i spędzili dzień w otoczeniu przyrody. Zapaleni geografowie integrowali się podczas gry terenowej w Kampinoskim Parku Narodowym. Grupy rozwiązywały wiele przygotowanych przez przeciwników zagadek logicznych i zadań angażujących cały zespół. Na dystansie blisko siedmiu kilometrów uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale także ćwiczyli umiejętność posługiwania się mapą i słuchali ciekawostek przyrodniczych. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z kiełbaskami i piankami. (Karolina Nierodzik, klasa I E)

7 czerwca 2016

 

» Tu był agent 007, czyli o niezwykłej mapie

Pod kierunkiem p. Kamili Hipnarowicz Zamoyszczacy stworzyli niecodzienną mapę. Potrzebne było: 007 miesięcy wspólnych spotkań, 24 (plus 1) obejrzanych i zaznaczonych filmów, dziesiątki stron przewertowanych w atlasach geograficznych i oto jest! „Mapa występowanie Bonda na świecie”, stworzona rękami i fantazją bondosympatyków: 001 Wojtka, 002 Tereski, 003 Piotrka, 004 Piotrka, 005 Dominika, 006 Staszka, 007 Kamili i innych (bardziej ukrytych agentów). Zachęcamy do oglądania i podziwiania (sala 106). Przekonajcie się gdzie agent 007 już był, a gdzie go jeszcze nie było!

7 czerwca 2016

 

» Nowa wystawa w szkole – obejrzyj!

Zapraszam do obejrzenia wystawy prac zgłoszonych na konkurs geograficzno–muzyczny. W konkursie udział wzięli uczniowie klas: I A, I B, I C, I D, I G i III C. Wszystkie prace zasługują na Waszą uwagę – znajdziecie je na korytarzu przy sali 104. Za udział w konkursie i szerokie zainteresowanie geografią serdecznie dziękuję. (Kamila Hipnarowicz)

7 czerwca 2016

 

» Wielkie cięcie włosów

Pod koniec kwietnia grupa dziewcząt wybrała się do salonu fryzjerskiego, aby obciąć swoje włosy i przekazać je na peruki dla kobiet po chemioterapii. Emocji było co nie miara! Włosodawczynie wzajemnie dodawały sobie otuchy i ocierały łzy szczęścia. Razem oddały prawie 2,5 metra warkoczy. Jest to bardzo imponujący wynik. Akcja została przeprowadzona wraz z fundacją Rak’n’Roll, która przekazała ogromne podziękowania wszystkim dziewczętom i zapewniła, iż z ich włosów powstaną piękne peruki.
Czytaj więcej

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego niezwykłego przedsięwzięcia – naszym fotografom: Michałowi Pietrzakowi z klasy I C i Maksowi Amanowiczowi, który był z nami gościnnie oraz oczywiście wspaniałym fryzjerom. Bez was akcja nie byłaby możliwa. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją planujemy powtórkę w przyszłym roku – pragną wziąć w niej udział także nasi nauczyciele!
(Martyna Markiewicz, klasa IC)

7 czerwca 2016

 

» Kolejne sukcesy osady wioślarskiej

Tydzień po poprzednim sukcesie, 28 maja, nasza wspaniała osada wioślarska ponownie zdobyła brąz. Tym razem wzięliśmy udział w regatach o puchar Saskiej Kępy, mających na celu uczczenie 100–lecia włączenia Pragi Południe do Warszawy. Warto podkreślić, że zamoyska osada wioślarska została założona dopiero w kwietniu 2015 roku – przed nami jeszcze wiele startów, a i tak na razie nie możemy narzekać na wyniki. Tymczasem w już w najbliższą sobotę, 4 czerwca zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne zawody, tym razem organizowane przez Uniwersytet Warszawski. Nasza osada wystartuje około godziny 13, a doskonałym miejscem do śledzenia wyścigu będą bulwary wiślane.

2 czerwca 2016

 

» Pomaturalny relaks Zamoyszczaków

Staje się już pomału tradycją maturzystów z Zamoyskiego, że po zakończeniu egzaminów wyjeżdżają z panem Robertem Nowickim, by na łonie natury odpocząć po wytężonej pracy i rozładować stres. W tym roku ponad trzydziestooosobowa grupa młodzieży udała się do miejscowości Krutyń, a następnie rzeką Krutynią popłynęła kajakami do Ukty. Po ponad piętnastokilometrowym spływie maturzyści relaksowali się w Wierzbie nad Jeziorem Bełdany. Był to niezwykle miły początek tych najdłuższych w życiu wakacji.

31 maja 2016

 

» Zgłębiamy wiedzę o naszej planecie

23 maja klasa II E wybrała sie do Muzeum Ziemi – wielodziałowej placówki muzealnej, której zbiory liczą obecnie ponad 178 tysięcy obiektów. Najpierw obejrzeliśmy wystawy czasowe, gdzie uwagę szczególnie przykuwała ekspozycja zatytułowana „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”. Następnie przeszliśmy do drugiego budynku, aby zwiedzić wystawę stałą pod tytułem „Z przeszłości geologicznej Ziemi”, która zaprasza do podróży w czasie przez kolejne okresy istnienia naszej planety.

31 maja 2016

 

» Czy da się ulepić bałwana w maju?

Razem z naszą klasą II F postanowiliśmy pojechać na majową wycieczkę. Wszyscy mieliśmy ogromną ochotę na góry, więc wybraliśmy się na południe Polski, do Zawoi. Licząc na słoneczną, majową pogodę zabraliśmy lekkie ubrania. Czekała nas jednak niespodzianka – gdy wspinaliśmy się na Babią Górę, rozpadało się nie na żarty! Wtedy zmarznięty pan Zarzycki powiedział: „Myślałem, że jedziemy na majówkę, a nie na ferie zimowe!” Cała klasa ryknęła śmiechem i do dziś wspominamy tę komiczną sytuację na lekcjach fizyki.

31 maja 2016

 

» Zamoyszczacy na Uniwersytecie

23 maja uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli możliwość i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w wykładzie organizowanym przez Instytut Romanistyki z okazji obchodów 200–lecia powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Poprzedni wykład odbył się 17 marca i był spacerem w czasie i przestrzeni przez XVII–wieczny Paryż. Natomiast teraz klasa I F uczestniczyła w fascynującym wykładzie zatytułowanym „Czarna magia i tożsamość hybrydalna, czyli krótka historia wpływów francuskich w Maroku” prowadzonym przez dr Małgorzatę Sokołowicz. W czasie spotkania mieliśmy szansę zapoznać się nie tylko z historią Maroka, ale również z twórczością marokańskich pisarzy i konsekwencjami prowadzonej w języku francuskim edukacji.

25 maja 2016

 

» Puchar Wisły 2016

Dnia 21 maja odbył się Puchar Wisły, w którym udział wzięła nasza dzielna osada wioślarska. Zamojszczacy wystartowali w kategorii 8+ w składzie: Julia Wysocka, Bartek Wojewódzki, Michał Zawadzki, Tomek Wiaderek, Maciej Wiencław, Maciej Paszylka, Marek Stańczyk, Bartek Zarębski, Piotr Trojan, Michał Kamiński. Po wyeliminowaniu w przedbiegach osady LO im. Tadeusza Czackiego nasza ósemka dostała się do finału, gdzie uległa osadom LO im. Stanisława Staszica i LO im. Władysława IV, i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i kierujemy podziękowania do p. Magdaleny Dziki za opiekę nad szkolną osadą.

24 maja 2016

 

» Spotkanie z powstańcem warszawskim

Dnia 19 maja dzięki inicjatywie naszego absolwenta, Macieja Borunia, odbyło się w auli spotkanie z panią Jolantą Kolczyńską – powstańcem warszawskim. Pani Jolanta w czasie II wojny była zaprzysiężonym członkiem Armii Krajowej i zajmowała się m. in. dostarczaniem broni dla partyzantów, a podczas powstania była łączniczką w zgrupowaniu AK „Chrobry II”.   Czytaj więcej

Opowiedziała nam o swoich wojennych doświadczeniach, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród młodzieży. W spotkaniu uczestniczył również pan Sławomir Korsan, komendant Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego OKO. Jest to stowarzyszenie, które działa u boku Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża i zajmuje się pomocą żyjącym jeszcze powstańcom warszawskim. Pan Sławomir oraz Maciek Boruń zachęcili młodzież z naszego liceum do zainteresowania się działalnością Stowarzyszenia OKO i zaangażowania w organizowany przez nich wolontariat. Szczegółowe informacje na temat tej wartościowej inicjatywy można uzyskać u pana Leszka Kozłowskiego.

20 maja 2016

 

» Relacja z debaty oksfordzkiej

Dnia 18 maja okazało się, że wspólnym mianownikiem naszego liceum i Uniwersytetu w Oksfordzie jest nie tylko poziom nauczania, ale również debaty, które zapoczątkowane zostały właśnie w Anglii. Pan Mirosław Maciejczyk zachęcił klasę II B do rozmowy na temat gier komputerowych w brytyjskim stylu – poprzez debatę oksfordzką. Dwa dni wcześniej taka debata odbyła się w klasie II A z inicjatywy Pani Hanny Stachery.    Czytaj więcej

Przygotowania zaczęliśmy już dzień wcześniej od dopełnienia wszystkich formalności – podzieliliśmy się na dwie grupy, wybraliśmy marszałka, dwóch sędziów oraz „strażnika czasu”. Dyskusja miała ściśle ustaloną formę. Grupa zwolenników miała do dyspozycji 20 sekund na przygotowanie argumentu, który następnie prezentowała przez minutę, po czym grupa przeciwników miała 20 sekund na przygotowanie kontrargumentu i przedstawienie go w tym samym czasie, co grupa zwolenników. Sędziowie uważnie słuchali i przyznawali punkty drużynie, której wypowiedź była trafniejsza. Następnie analogicznie zmieniała się kolejność wypowiedzi. Po zaciętej dyskusji przyszedł czas na podsumowania – zwyciężyła grupa zwolenników gier komputerowych.
Ula Borowczyk 2B

19 maja 2016

 

 

» Konkurs geograficzno–muzyczny rozstrzygnięty!

Zgłosiło się dużo osób z różnych klas - cieszę się niezmiernie, że zainteresowanie geografią wykracza poza klasy o profilu geograficznym. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe, różnorodne i zasługujące na docenienie. Jesteście wspaniali, ponieważ wśród natłoku Waszych codziennych obowiązków znaleźliście odrobinę energii i fatnazji na dodatkową, jak widać ciekawą i przyjemną, aktywność geograficzną. A oto nasi zwycięzcy: I miejsce: Patryk Grzegorczyk (klasa I A), II miejsce: Michał Iłowiecki (klasa I B), III miejsce: Justyna Łapicka (klasa I C).
Czytaj więcej

Wyróżnienia: Ola Kozłowska (klasa I C), Emilka Pykacz (klasa I C), Ola Petryka (klasa I D), Julia Błaszczykowska (klasa I D), Ania Budek (klasa I G), Nikola Szamotulska (klasa I G), Zosia Adamowicz (klasa I G). Wyróżnienie specjalne dla Tomka Ratajczyka (klasa III C). Bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie i udział w konkursie. Już wkrótce zapraszam do obejrzenia prac konkursowych, które znajdą się na wystawie obok sali 104.
(Kamila Hipnarowicz)

11 maja 2016

 

» Powodzenia na maturze!

W piątek, 29 kwietnia kolejna grupa Zamoyszczaków powiększyła grono absolwentów naszej szkoły, uczniowie klas trzecich odebrali bowiem świadectwa ukończenia liceum. Trzymamy za Was kciuki podczas matur i wszystkim życzymy jak najlepszych wyników! Na piątkowej uroczystości obchodziliśmy również 50–lecie matury rocznika 1966. Sposród ówczesnych absolwentów zebrała się liczna, bo aż dwudziestoosobowa, grupa Zamoyszczaków, którzy byli świadkami wbicia kolejnego ćwieka w pamiątkową buławę.
Czytaj więcej

Po oficjalnym spotkaniu w auli nasi goście wspominali przy herbacie lata liceum i opowiadali, jak wiele zmieniło się w naszej szkole; pokazywali też swoje tarcze szkolne. Najwieksza grupa reprezentowała profil matematyczno–fizyczny – dawni uczniowie do dzisiaj twierdzą, że ich klasa była wyjątkowa, zgrana i z kreatywnymi pomysłami, jak tu przechytrzyć nauczycieli...

10 maja 2016

 

» Obejrzyjcie ciekawą wystawę!

26 kwietnia 1986 roku miała miejsce katastrofa w Czarnobylu. Z okazji 30–tej rocznicy tego wydarzenia zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się na korytarzu na I piętrze. Temat zgłębili i swoje prace przedstawiają wam: Natalka Olpińska, Madzia Mitrzak, Tereska Kusy, Aga Mika oraz Krzysio Grabiec z klasy II B; Patryk Grzegorczyk, Dominika Chrzanowska, Hania Koprowska, Maciej Górski, Jan Wójcicki i Michał Sala z klasy I A; Grzegorz Niedbała z klasy I B; Kinga Czuba, Zuzia Czuba, Ola Kozłowska, Daria Gastołek i Emilia Pykacz z klasy 1C; Janek Zientalski z klasy I F; Łucja Piziorska i Michał Czajkowski z klasy I G. Serdecznie dziękuję za udział i zaangażowanie! Życzę wszystkim miłego oglądania i poznawania świata. (Kamila Hipnarowicz)

28 kwietnia 2016

 

» Podwójny sukces Janka

Z ogromną radością informujemy, że uczeń klasy III D, Jan Kundziołka uzyskał Złotego Wilka w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” za najlepszy projekt w tematyce „Edukacja w Polsce”, a także za najlepszy projekt w formacie „Wydarzenie publiczne w Polsce” w edycji 2015/2016. W sobotę, 23 kwietnia otrzymał on nagrody z rąk wicepremiera oraz prezesów największych polskich przedsiębiorstw. Jankowi bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy takich samych sukcesów na maturze oraz w przyszłym, zawodowym życiu.

28 kwietnia 2016

 

» Zamoyszczacy na studiach w Ameryce?

20 kwietnia 2016 r. odwiedziliśmy Amerykańskie Targi Edukacyjne na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesowały nas możliwości podjęcia studiów w Stanach Zjednoczonych. Na wykładach doradcy edukacyjni, pracownicy Departamentu Stanu, Polsko–Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Institute of International Education przakazali nam informacje, jak wybrać uczelnię, jakie egzaminy należy zdać i jak się do nich przygotować, a także w jaki sposób możemy starać się o stypendium.
Czytaj więcej

O godzinie 12 odbyło się oficjalne otwarcie targów przez ambasadora Stanów Zjednoczonych Paula Jonesa, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie mieliśmy możliwość obejrzenia ofert kilkunastu uczelni amerykańskich oraz dopytania się o szczegóły. Jestem pewna, że to ciekawe wydarzenie pomoże wielu z nas podjąć decyzję odnośnie studiów w USA i że każdy znalazł coś interesującego dla siebie. (Renata Kozłowska, klasa I D)

27 kwietnia 2016

 

» Konkurs Słowotwórczy rozstrzygnięty!

Dnia 11 kwietnia odbyła się już szósta edycja Szkolnego Konkursu Słowotwórczego z Języka Angielskiego organizowanego przez prof. Agnieszkę Orłowską. Do konkursu przystąpili uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Pierwsze miejsce ze świetnym wynikiem zajęła uczennica klasy I D Agata Sapieżyńska. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

27 kwietnia 2016

 

» Wywalczyliśmy srebro!

W dniach 23–24 kwietnia dwie reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w III Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście. Po ciężkich zmaganiach obie drużyny przebrnęły przez eliminacje i dotarły do ćwierćfinałów. Z powodu zbyt późnej informacji o kwalifikacji jedna z drużyn nie mogła stawić się na meczu. Szkoda, mieli za to więcej czasu na przygotowania do matury.
Czytaj więcej

W półfinałach ich młodsi koledzy w wielkim stylu pokonali w tie–breaku zespół Dąbro Team. Hurrra!!! Finał nie należał do najłatwiejszych, ponieważ po drugiej stronie siatki znalazł się zespół Anders Forever 4. Pomimo przegranej nasi reprezentanci nie tracili dystansu do zwycięzców całego turnieju, zdobywając w kolejnych setach odpowiednio 21 i 17 punktów. Zmęczeni, ale zadowoleni siatkarze odebrali srebrne medale i puchar, który stanął w gablocie osiągnięć sportowych naszej szkoły.

25 kwietnia 2016

 

» Razem czytaliśmy Szekspira

W piątkowe popołudnie młodzież z klasy II F postanowiła uczcić czterechsetną rocznicę śmierci Williama Szekspira. Spotkaliśmy się w szkolnej auli, by poczytać razem fragmenty dzieł wielkiego Anglika, między innymi „Romea i Julii” i „Poskromienia złośnicy”, a także wybrane sonety. Inscenizacje i recytacje sprawiły wiele radości zarówno aktorom, jak i publiczności. To już drugie takie spotkanie po lekcjach na wspólnej lekturze i mamy nadzieję, że nie ostatnie!

25 kwietnia 2016

 

» Jubileuszowy aerobic w rytmie muzyki

Kolejny raz uczniowie na sportowo uczcili 110–lecie powstania naszej szkoły. Po biegach i pływaniu przyszedł czas na fitness. Młodzież z zapałem i energią ćwiczyła w rytmach salsy i zumby oraz wzmacniała swoje mięśnie – nawet te, o których nie miała pojęcia. Zadanie to było bardzo trudne i nie wszystkim ochotnikom udało się dotrwać do końca. Tym bardziej cieszy fakt, że najwytrwalsi Zamoyszczacy czuli niedosyt i zamiast 110 ćwiczyli 130 minut. Dziękujemy prowadzącym za wspaniałą zabawę, a wszystkim uczestnikom gratulujemy.

21 kwietnia 2016

 

» Jesteśmy w pierwszej dziesiątce!

Kolejny już raz p. Agata Siennicka–Olzacka, nauczycielka geografii, reprezentowała naszą szkołę na spotkaniu „Top 10” w ramach współpracy ze Szkołą Główną Handlową. Jesteśmy wśród 10 liceów w Polsce, których absolwenci swoją wiedzą, umiejętnościami i ogólnym przygotowaniem znacząco wyróżniają się spośród pozostałych studentów SGH. Stanowią też oni bardzo liczną grupę wśród obecnych studentów uczelni. Dyplom uznania oraz słowa podziękowania za wkład pracy w przygotowanie naszych uczniów otrzymaliśmy z rąk obecnego Rektora prof. dr hab. Tomasza Szapiro.
Czytaj więcej

Ponieważ najliczniejszą grupą studentów SGH są absolwenci klas z rozszerzoną podstawą programową z matematyki i geografii, szczególne podziękowania składam zespołom nauczycieli uczącym w wyżej wymienionych klasach oraz życzę dalszych sukcesów.
(Agata Siennicka–Olzacka)

 

» Finaliści kolejnej olimpiady

Z radością informujemy, że Mateusz Dudziński z klasy II B oraz Jan Omeljaniuk z klasy III A zostali finalistami XXIII Olimpiady Informatycznej. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom tego sukcesu i życzymy dalszego owocnego rozwijania talentów.

19 kwietnia 2016

 

» Podwójny finalista!

Jan Duthel, uczeń klasy III G, został finalistą XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz IV Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania. Hasło przewodnie tegorocznej OWE brzmiało „Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy”, zaś temat wiodący ostatniej OPiZ to „Finanse w przedsiębiorstwie”. Z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że w gronie finalistów olimpiad znalazł się nasz uczeń. Serdecznie gratulujemy!

19 kwietnia 2016

 

» Tłumy gimnazjalistów na dniu otwartym!

W środę, 13 kwietnia, gościlismy w progach naszego liceum kandydatów do klas pierwszych i ich rodziców. Była to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia szkoły, porozmawiania z uczniami i nauczycielami, a także wzięcia udziału w rozmaitych zajęciach, jakie zorganizowali Zamoyszczacy dla swoich młodszych kolegów. Można było uczestniczyć w ciekawych doświadczeniach fizycznych i chemicznych, obejrzeć teatrzyk Zielona Gęś, spotkać się z Jamesem Bondem, jak również dotknąć robota i popłynąć w marzeniach po Morzu Śródziemnym!
Czytaj więcej

W salach lekcyjnych była też możliwość zebrania informacji na temat specyfiki poszczególnych profili. Uzupełnieniem wiedzy o tym, jak wygląda nauka w naszym liceum było prawie godzinne spotkanie w auli z Dyrekcją liceum. Mamy nadzieję, że miła atmosfera i rozmowy z rówieśnikami wzbudziły w sercach wielu gimnazjalistów pragnienie zostania Zamoyszczakiem! Do zobaczenia na Smolnej we wrześniu!

14 kwietnia 2016

 

» Meteorolodzy w akcji

W ramach zajęć geograficznych poza szkołą klasa II B odwiedziła Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na miejscu mogliśmy się zapoznać z profesjonalnymi sprzętami pomiarowymi zgromadzonymi w ogródku meteorologicznym na tyłach Instytutu. Każdy miał okazję zgłębić zasady działania poszczególnych przyrządów, przyjrzeć się im i dotknąć oraz poznać od podszewki pracę profesjonalnego obserwatora pogody. W ramach nawiązanej współpracy z IMGW dostaliśmy dodatkowe sprzęty ułatwiające pracę naszym szkolnym obserwatorom pogody działającym dzielnie i niestrudzenie w ramach projektu METEO. (Kamila Hipnarowicz)

14 kwietnia 2016

 

» Sukces koła teatralnego

  Cieszymy się ogromnie, że nasz szkolny teatr „Improwizacja” został wyróżniony Brązową Weną na Konkursie Małych Form Teatralnych, zorganizowanym w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl „Konstanty Ildefons Gałczyński: Teatrzyk Zielona Gęś”. Opiekunce koła, pani Urszuli Golnik, a także wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

14 kwietnia 2016

 

» Zamoyszczacy wytrwale pomagają

Nasza szkoła już od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Dom-Rodzina-Człowiek. Młodzież chętnie włącza się w zbiórki żywności i środków czystości. Akcje organizowane są na terenie szkoły, a zebrane artykuły przekazywane potrzebującym. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za dotychczasową pomoc i nadal liczymy na ich wielkie serca!

14 kwietnia 2016

 

» Przyjemne z pożytecznym, czyli wiosenne harce w puszczy

5 kwietnia był dla naszej klasy II E niezapomnianym dniem, wybraliśmy się bowiem na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Niejeden zapytałby pewnie, co ekscytującego może być w zwykłej wycieczce do jakiegoś parku? Już mówię! Kilka minut po 9–tej wyruszyliśmy z Młocin w stronę Łomianek. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy: uciekającą i szukającą. Grupa pierwsza przygotowała kilka zadań, które sprawdzały naszą geograficzną wiedzę, a także pozwalały nam się na różne sposoby zintegrować (np. musieliśmy wspólnie nagrać film na temat ochrony środowiska).
Czytaj więcej

Po przejściu kilku kilometrów wszyscy razem spotkaliśmy się na wielkiej polanie. Tam zjedliśmy kiełbaski i odpoczęliśmy trochę po trudach wędrówki. Wtedy też grupa uciekająca przystąpiła do wykonywania zadań, które dostała od grupy szukającej. Te zadania również angażowały wszystkich do zabawy (np. trzeba było odegrać różne scenki). Po zakończeniu zabaw i posprzątaniu po sobie ruszyliśmy w drogę powrotną i koło godziny 15–tej byliśmy z powrotem na Młocinach. Wycieczka przypadła do gustu wszystkim geomaniakom – mamy nadzieję, że czeka nas jeszcze niejedna taka kreatywna wyprawa!
(Kalina Woźniak, klasa II E)

11 kwietnia 2016

 

» Ruch to zdrowie, czyli klasa I F na trampolinach

2 marca uczniowie klasy I F pojechali na wycieczkę do Parku Trampolin na Gocławiu. Była to nagroda ufundowana przez Radę Rodziców za zwycięstwo w konkursie na najlepiej udekorowana salę lekcyjną. Wyruszyliśmy o 11.30, a o 13 byliśmy w Hangarze 646. Po załatwieniu wszelkich formalności otrzymaliśmy specjalne antypoślizgowe skarpety i wraz z panią instruktor poszliśmy skakać. Z zewnątrz hala wydaje się niepozorna, ale gdy weszliśmy do środka, zaskoczył nas ogrom przestrzeni! Przez kilka pierwszych minut porządnie się rozgrzewaliśmy, by uniknąć potem kontuzji w czasie skoków. Po rozgrzewce mogliśmy cieszyć się wszystkimi możliwościami hangaru: trampolinami rekreacyjnymi, trampolinami pośrednimi oraz sportowymi, na których można było przebywać tylko z instruktorem.
Czytaj więcej

Na trampolinach rekreacyjnych było bardzo wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład kosze do gry w koszykówkę. Dzięki mocnemu wybiciu, jakie dawały trampoliny, mogliśmy z łatwością wykonywać wsady do kosza – było to wspaniałym doznaniem, w normalnych warunkach zarezerwowanym tylko dla profesjonalistów. W hangarze znajdował się też basen ze specjalnymi piankami, do którego można było skakać i doskonalić technikę akrobacji bez obaw o uszkodzenie się. Gdy poczuliśmy się pewnie na trampolinach rekreacyjnych, niektórzy postanowili spróbować wraz z trenerem poskakać na trampolinach sportowych, na których można wybić się nawet na kilka metrów. Po godzinie skakania wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Na koniec zjedliśmy po pysznej kanapce z szynką lub mozarellą i popiliśmy lemoniadą. Ten niezwykle atrakcyjny dzień z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

8 kwietnia 2016

 

» Dlaczego warto pojechać na Podlasie?

W piątek, 8 kwietnia wysłuchaliśmy kolejnego ciekawego wykładu, zorganizowanego w ramach cyklu „10 wykładów na 110-lecie”. Tym razem gościem szkoły była dr Alina Awramiuk–Godun z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, niegdyś nauczycielka geografii w naszym liceum. Przybliżyła nam ona niezwykle interesujący i bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym, językowym i wyznaniowym region Polski, jakim jest Podlasie.
Czytaj więcej

Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, skąd wzięła się jego nazwa, dlaczego możemy spotkać tam ludzi aż tylu narodowości oraz jak wielka jest rożnorodność podlaskiego krajobrazu. Wykład zilustrowany był zdjęciami miejsc, które warto zobaczyć, a ogladane na nich cerkwie, meczety i synagogi z pewnością zachęciły wielu z nas do podróży w tamte strony.

8 kwietnia 2016

 

» Tym razem Łagiewniki

W piątek, 1 kwietnia uczniowie klas trzecich pojechali na coroczną przedmaturalną pielgrzymkę. Jednak w tym roku zamiast do Częstochowy, Zamoyszczacy udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Młodzież modliła się o pomyślne zdanie matury i dostanie się na wymarzone studia, a także zawierzała Bogu swe dorosłe życie. Pielgrzymka była również wspaniałą okazją do ciekawych rozmów oraz radosnego spędzenia czasu w gronie szkolnych kolegów.

7 kwietnia 2016

 

» Język niemiecki w praktyce

We wtorek, 22 marca grupy języka niemieckiego z klas II A oraz II D wybrały się pod opieką p. Anny Kożańczuk oraz p. Hanny Mechlińskiej na warsztaty wielkanocne „Rund um Ostern” organizowane przez Instytut Austriacki w Warszawie. Lektorzy przygotowali dla nas różne interesujące ćwiczenia związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Czytaj więcej

W każdej z sal czekały na nas różne atrakcje i ćwiczenia językowe – graliśmy między innymi w „Czarnego Piotrusia” oraz rozwiązywaliśmy quiz wielkanocny. Dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych faktów dotyczących tak dobrze znanych nam świąt. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych językiem niemieckim do uczestnictwa w podobnych wyjściach.
(Joanna Olech, klasa II A)

6 kwietnia 2016

 

» Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Przed publicznością występowali soliści i duety. Ich występy oceniało jury, w którego składzie znaleźli się zarówno nauczyciele (p. Chyliński, p. Kostowska i p. Kożańczuk), jak i uczniowie (Andrea Nowicka i Miłosz Wojciechowski). Rywalizacja była zacięta, a wybór zwycięzców szalenie trudny.
Czytaj więcej

Pierwsze miejsce zajął duet: Agnieszka Grala (klasa III C) i Mateusz Chmielewski (klasa III E) za wykonanie „Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte” W. A. Mozarta. Pierwsze miejsce ex aequo zdobył inny duet: Kuba Tobiasz (klasa I F) i Natalia Szymańska (klasa I E), wykonując utwór „King” zespołu „Years & Years”. Wyróżnienie otrzymał duet z klas drugich: Emilia Markowska (IID) i Alex Jakubas (II F) za wykonanie „La vie en rose”. Publiczność bawiła się wyśmienicie i już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!

31 marca 2016

 

» Zbiórka wielkanocna dla najbiedniejszych

W dniach 15–18 marca zbieraliśmy jedzenie i środki czystości, aby następnie przewieźć je do Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek, gdzie zostały odpowiednio podzielone i przekazane potrzebującym tuż przed świętami. Zbiórka jak zwykle wypadła wspaniale! Po raz kolejny Zamoyszczacy pokazali, że są chętni do pomagania innym i umieją się przy tym doskonale organizować. Zebraliśmy m.in. 20 kg cukru, 30 kg kasz i ryżu, 40 mydeł i wiele, wiele innych artykułów.
Czytaj więcej

Wszystkim klasom, które zdecydowały się na udział w tej akcji serdecznie dziękuję w imieniu swoim, Pani Edyty Kostowskiej oraz ludzi, którzy te produkty otrzymali. Sprawiliście, że i oni mogli świętować przy zastawionym stole i cieszyć się prawdziwą, wielkanocną atmosferą. Do następnej akcji!
(Martyna Markiewicz, klasa I C)

30 marca 2016

 

» Świętowaliśmy przez dwa dni!

W dniach 18–19 marca br. Zamoyski świętował swoje 110 urodziny. W piątek, 18 marca, w szkolnej auli zebrali się uczniowie, nauczyciele, reprezentanci rodziców, wychowanków, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół warszawskich i przedstawiciele władz oświatowych. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i życzeń na następne 110 lat. Wręczono nagrody w jubileuszowym konkursie na portret patrona, Jana Zamoyskiego.
Czytaj więcej

Nagrodę główną otrzymała Ludwika Białkowska z klasy II E, natomiast wyróżnienie – Mateusz Chmielewski z III E. Szkolne koło teatralne „Improwizacja” przedstawiło montaż słowno–muzyczny z wierszy ordynata Jana Zamoyskiego (zmarłego w 2002 r.). W sobotę odbył się zjazd absolwentów. Sale i korytarze rozbrzmiewały gwarem rozmów Zamoyszczaków, którzy już opuścili szkolne mury – przed rokiem, przed pięcioma laty, ale też dwadzieścia pięć czy pięćdziesiąt lat temu.

 

» Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Podczas obchodów jubileuszu szkoły, 18 marca, wręczono nagrody w szkolnym konkursie literackim „O pióro Zamoyskiego i długopis Zamoyszczaka”. „Pióro Zamoyskiego 2016”, czyli nagrodę komisji złożonej z nauczycieli, otrzymał Tomasz Ratajczyk z klasy III C za dramat „Rewolucje”. Nagroda czytelników – długopis Zamoyszczaka – przypadła Emilii Markowskiej z II D, autorce opowiadania „Papierowy księżyc”.

21 marca 2016

 

» Jubileuszowa Nagroda Burmistrza

Z radością informujemy, że pani Krystyna Goździewska, wieloletni psycholog w naszym liceum, została z okazji jubileuszu szkoły uhonorowana Nagrodą Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej!

21 marca 2016

 

» Zgłębiamy tajniki języka polskiego

Dnia 16 marca 2016 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Tym razem gośćmi byli wybitni językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk i prof. Andrzej Markowski – przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. Rozmowa dotyczyła osobliwości naszego języka. Było interesująco i zabawnie – anegdoty, przykłady i cytaty sypały się jak z rękawa. Uczniowie zadawali również pytania dotyczące poprawności językowej. Na koniec spotkania prof. Andrzej Markowski podpisywał swoje książki.
(Anna Napiorkowska)

21 marca 2016

 

» Jak dostać dobrą pracę?

Dnia 15 marca odbył się kolejny wykład w ramach cyklu „10 wykładów na 110–lecie” p.t. „Tu chcę pracować. Co zrobić, aby mnie przyjęli?” Ciekawostki związane z rekrutacją przybliżył nam Pan Piotr Kobyliński – trener, konsultant HR, doradca d.s. kariery w Fundacji Realia Kariery. Spotkanie jak zawsze zgromadziło pełną salę uczniów. Była to przydatna lekcja dla każdego z uczestników. Pan Piotr podzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Przedstawił swoje spojrzenie na rynek pracy.
Czytaj więcej

Udzielił wielu cennych rad i wskazówek w kwestiach dotyczących m.in. poprawnego CV i odpowiedniego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradził, jak przebiega proces rekrutacji nowych pracowników. Wielokrotnie zaznaczał, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Młodzież aktywnie włączała się do dyskusji, zadając wiele pytań. Wszyscy wyszliśmy z wykładu bogatsi o nowe wiadomości. Z pewnością po otrzymaniu tylu praktycznych porad nikt nie będzie miał problemu z wywarciem dobrego wrażenia na pracodawcy.

20 marca 2016

 

» Zamoyszczacy prognostykami pogody?

Prognozowanie pogody to niezwykle złożony i skomplikowany proces. Przewidywanie opadów czy zachmurzenia wymaga ogromnej wiedzy, nie tylko z dziedzin geografii, ale również (tu dobra wiadomość dla uczniów klas A i E) matematyki i fizyki. W ramach Uniwersytetu Warszawskiego swoją działalność prowadzi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, które, dzięki licznym telefonom i zaangażowaniu Pani Kamili Hipnarowicz, klasa II B mogła odwiedzić.
Czytaj więcej

Godzinny wykład przybliżył nam bardzo skomplikowane tajniki numerycznego prognozowania pogody oraz utwierdził w przekonaniu, że matematyka to królowa nauk. Zostaliśmy uświadomieni, że nie istnieje bezbłędna prognoza pogody, a przywidywanie jej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, nie mówiąc już o miesięcznym, mija się z celem. Obejrzeliśmy również komputery – główne narzędzia pracy w ICM–ie, a także pompy oraz dowiedzieliśmy się, co „podtrzymuje przy życiu” maszyny, gdy pada zasilanie. Nasze piątkowe wyjście było ciekawą alternatywą dla klasycznej lekcji geografii. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów dotyczących prognozowania pogody, które na pewno przydadzą nam się w życiu codziennym. Każdą klasę, a szczególnie klasy matematyczne z rozszerzeną fizyką lub geografią, zachęcamy do podobnej wycieczki.
(Ula Borowczyk, klasa II B)

17 marca 2016

 

» Spotkanie w cieniu żagli

W poniedziałek, 14 marca gościliśmy w naszej szkole mgr. inż. Macieja Ostrowskiego – meteorologa, synoptyka, ppłk rezerwy Polskich Sił Powietrznych, człowieka którego pasją są atmosfera, żeglarstwo, lotnictwo i podróże. W latach 70-tych brał udział w pierwszej polskiej wyprawie antarktycznej i budowie stacji Arctowskiego. Wykłada i pisze o meteorologii, współpracuje z ICM UW, pisząc komentarze do numerycznej prognozy pogody.
Czytaj więcej

Żeglarze pewnie znają jego atrykuły z czasopisma "Jachting". Jest także ekspertem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz bierze udział w rejsach na „Fryderyku Chopinie” i „Pogorii”. W trakcie wykładu opowiadał uczniom naszej szkoły o aspektach meteorologicznych w żeglarstwie i lotnictwie od czasów wielkich odkryć geograficznych aż po współczesne przypadki i wypadki. Niezwykle pouczający był film, jaki pan Maciej nagrał podczas słynnego rejsu, kiedy „Fryderyk Chopin” połamał maszty. Nasza młodzież miała cenną okazję spotkać niezwykle barwnego i doświadczonego pasjonata, który chętnie swoją pasją dzieli się z innymi.

14 marca 2016

 

» Zamoyski „przybija piątkę w piątek”!

11 marca 2016 roku okazało się, że społeczność szkolna naszego liceum jest bardzo wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka nie tylko w Polsce, ale również w Afryce. W czasie zbiórki przeprowadzonej (jako zadanie „Świętuj z nami”) w ramach programu „Ozłacamy Kasisi” wolontariusze zebrali niebagatelną kwotę 1153 zł 2 gr. Zebrane przez nas pieniądze przesłane zostaną do Kasisi, zambijskiego sierocińca, do którego trafiają dzieci osierocone, osamotnione, często zmagające się z różnymi ciężkimi chorobami i trudnymi historiami życiowymi. Wszystkim Zamoyszczakom bardzo dziękujemy za wsparcie, a wolontariuszom za poświęcony czas i odwagę! „W tym życiu nie zawsze możemy robić rzeczy wielkie, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością.
(Edyta Kostowska)

14 marca 2016

 

» Ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych

Trzeciego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy w kolejnym ciekawym spotkaniu, zatytułowanym „Social media w życiu chrześcijanina”. Wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Moniki Przybysz, kierownika Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej na UKSW. Była to doskonała okazja do uświadomienia sobie korzyści, ale i zagrożeń płynących ze współczesnych mediów. Po spotkaniu, podobnie jak w poprzednie dni, udaliśmy się do Kościoła Świętego Krzyża, by tam posłuchać kolejnej nauki i wziąć udział we Mszy Świętej na zakończenie rekolekcji.

9 marca 2016

 

» Radośnie rozśpiewani Zamoyszczacy

Drugiego dnia rekolekcji gościliśmy w murach naszego liceum panią Agatę Wartak wraz z grupą ewangelizacyjną. Spotkanie zatytułowane „O Bogu, który kocha, mówi, uzdrawia. O wierze, która czyni cuda...” było okazją do wspólnego, radosnego śpiewu. To ciekawe świadectwo wiary z pewnością dla wielu stało się inspiracją do głębszych wielkopostnych przemyśleń.

8 marca 2016

 

» Zamoyszczacy zgłębiają tajniki psychologii

Pierwszego dnia rekolekcji uczniowie Zamoyskiego mieli przyjemność spotkać się z panem Wojciechem Sulimierskim – psychologiem i certyfikowanym terapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Tematem wykładu były emocje – czym są, jakie mają cechy i funkcje oraz jaki jest ich podział według sprawowanych ról. Prelegent podał przykłady sytuacji, w których emocje dezinformują, a także zwrócił uwagę na to, żeby emocje właściwie przeżywać: nie ignorować ich, werbalizować je, a przede wszystkim akceptować i szanować. Po przekazaniu najważniejszych treści nadszedł czas na pytania do naszego gościa. Uczniowie zadawali tyle pytań, że spotkanie bardzo się przedłużyło i musiało zostać zakończone ze względów czasowych.
(Andrea Nowicka, klasa II G)

7 marca 2016

 

» Chcemy tworzyć dobry świat

Dnia 2 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Szymonem Hołownią pod hasłem „Najlepszą metodą walki ze złym światem jest tworzyć świat dobry”. Wzięły w nim udział klasy I C, I D, I G, II C, II D, II E. Przekaz spotkania był prosty – „Robić, a nie gadać”. Wysłuchaliśmy wielu anegdot dotyczących zarówno pracy charytatywnej pana Szymona, jak i jego doświadczeń z show biznesem. Pan Hołownia poruszał także tematy bardzo ważne, takie jak pomoc drugiemu człowiekowi i wiara.
Czytaj więcej

Nasz gość opowiadał o trudnościach, jakie czasem spotyka i wyzwaniach, przed którymi musi stawać. Uświadomił nam, ile mogą zdziałać małe gesty i niewielkie kwoty pieniężne oraz jak wielu jest potrzebujących. Tuż po spotkaniu uczniowie zakupili książki, z których sprzedaży środki trafią właśnie do Fundacji Kasisi i Dobrej Fabryki. Mamy nadzieję, że słowa pana Hołowni napędzą nas do działania i niesienia pomocy, bo już 11 marca w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja „Przybij piątkę w piątek”, a wszystkie pieniądze, które uda nam się zebrać przekażemy wyżej wymienionym fundacjom.
(Martyna Śladewska, klasa I C)

3 marca 2016

 

» Popłynęliśmy razem jubileuszowo!

1 marca została zrealizowana kolejna ciekawa inicjatywa nauczycieli WF–u. Wpadli oni na pomysł, by 110–tą rocznicę powstania naszej szkoły uczcić także sztafetą pływacką. Odbyła sie ona na basenie w Pałacu Kultury i Nauki. Uczestniczyło w niej ponad 40 uczniów, a ich zadaniem było pokonanie w sumie 110 długości basenu. Dzielni Zamoyszczacy przepłynęli łącznie dystans 2750 metrów, a uczynili to we wspaniałym czasie 43 minut i 43 sekund! Gratulujemy wszystkim zawodnikom; szczególne podziękowania kierujemy także do organizatorów sztafety oraz pełnych zapału cheerleaderek.

2 marca 2016

 

» Jesteśmy Szkołą Sukcesu!

26 lutego 2016 roku w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st Warszawy. Zainaugurowała je pani Małgorzata Żuber–Zielicz – przewodnicząca Komisji Edukacji. Po słowie wstępnym oraz przedstawieniu gości głos zabrał prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, przedstawiając wyniki Rankingu 25–lecia Liceów Warszawskich, w którym XVIII LO im. Jana Zamoyskiego uplasowało się na 12 miejscu. Najlepsze stołeczne licea oraz technika zostały uhonorowane przez prezydent m.st Warszawy, Hannę Gronkiewicz–Waltz. Ponadto swoje nagrody przyznały stołeczne uczelnie akademickie.
Czytaj więcej

W drugiej części posiedzenia odbyła się debata na temat „Kolejne 25 lat warszawskiej edukacji”. Jako pierwsze głos zabrały dwie panie dyrektor: Joanna Gospodarczyk – dyrektor Biura Edukacji m.st Warszawy oraz Regina Lewkowicz – dyrektor XIV LO im. Stanisława Staszica, które mówiły o sprawie dobrego wychowania w dobrych liceach. Następnie zastępcy prezydenta Warszawy, Michał Olszewski oraz Włodzimierz Paszyński mówili o przyszłości warszawskiej edukacji. O perspektywach stołecznej edukacji w opinii młodych opowiadał Łukasz Więcławski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy, akcentując zaangażowanie uczniów w życie szkolne i samorządowe stolicy. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w swoim wystąpieniu mówił, w jaki sposób w procesie edukacji nie gubić najlepszych (dobry uczeń – dobry student). Na koniec przemawiał prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki „Kopernik”. Pan profesor zwrócił uwagę na praktyczny wymiar nauki, naukę przez działanie. Na zakończenie dla uczestników został przygotowany słodki poczęstunek.
(Andrea Nowicka, klasa II G)

1 marca 2016

 

» Możesz pomóc, przekazując 1% podatku!

Zachęcamy wszystkich, którzy nie wiedzą jeszcze, na jaki cel przekazać 1% podatku za ubiegły rok, by wpłacili tę kwotę na rzecz leczenia Agnieszki Holki, absolwentki naszej szkoły z 2010 roku. Jakiś czas temu uległa ona poważnemu wypadkowi i jest w śpiączce. Obejrzyj plakat i zobacz, w jak prosty sposób możesz pomóc w rehabilitacji Agnieszki.

1 marca 2016

 

» „Czy trudno być dziennikarzem?”

Dnia 23 lutego, w ramach cyklu „10 Wykładów na 110–lecie”, odbyło się spotkanie z Jarosławem Gugałą. Nasz gość znany jest głównie jako dziennikarz pracujący obecnie w telewizji Polsat, ale jest również wykładowcą akademickim, autorem felietonów i muzykiem. W swoim bogatym w doświadczenia życiu był też ambasadorem Polski w Urugwaju w latach 1999–2003. Wykład nosił tytuł „Trudny zawód dziennikarza” i na tej tematyce skupił się głównie nasz gość, ale w trakcie dwugodzinnego spotkania poruszane były również interesujące wątki dyplomatyczne i muzyczne. Sądząc po reakcjach uczniów spotkanie było bardzo udane, ciekawe i kształcące.

25 lutego 2016

 

» Biologia i chemia doświadczalnie

Jak uczniom wielu warszawskich szkół tak i nam, klasie II D, zamarzyły się pewnego dnia odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik. Był październik roku 2015 i po przejrzeniu ofert zajęć laboratoryjnych z chemii i biologii oraz po uzyskaniu aprobaty wychowawcy z zapałem wzięliśmy się do organizowania wycieczki. Niestety na naszej drodze stanęły bezwzględne terminy zajęć i ogromne kolejki. W momencie kiedy wydawało się już, że wszystko stracone udało się ustalić, że, co prawda w drugim semestrze, ale znajdzie się miejsce dla naszej grupy. I tym sposobem w piątek 19 lutego 2016 roku wraz z p. prof. Kostrzewą i p . prof. Gajewską udaliśmy się do laboratoriów (biologicznego i chemicznego) w Centrum Nauki Kopernik.
Czytaj więcej

Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy tak, że jedna rozpoczynała od doświadczeń biologicznych, a druga od chemicznych, po czym po godzinnej przerwie następowała zamiana. Zajęcia trwały około dwóch godzin i w obu przypadkach poruszały zarówno teoretyczne, jak i praktyczne strony omawianych zagadnień. Do naszej dyspozycji były różnorodne sprzęty laboratoryjne. Oba pomieszczenia robiły ogromne wrażenie, gdyż były w pełni profesjonalnie wyposażone oraz bardzo ładnie urządzone. Niezbyt często zwykli uczniowie mają okazję uczyć się w tak wyjątkowym miejscu.
Temat zajęć w laboratorium biologicznym brzmiał „Rozgryźć fotosyntezę” i idealnie wpasował się w nasz program nauczania, gdyż właśnie skończyliśmy omawiać na lekcjach zagadnienia związane z tym procesem. Nie przeszkodziło to nam w przeprowadzaniu doświadczeń z pełnym zainteresowaniem. Udało nam się zbadać wpływ barwy użytego światła na intensywność procesu fotosyntezy, pewne właściwości chlorofilu (który uprzednio sami izolowaliśmy z roślin) oraz obejrzeć pod mikroskopem fragmenty liści moczarki kanadyjskiej i małą ruchliwą rozwielitkę. Na koniec sympatyczni prowadzący opowiedzieli nam o prowadzonych w Centrum badaniach nad poruszaniem się karaluchów. W laboratorium chemicznym rozmawialiśmy o „Prądzie w plastiku”, czyli o specyficznych właściwościach pewnych polimerów. Mimo iż plastik kojarzy nam się z typowym izolatorem, mogliśmy się przekonać, że istnieją polimery zdolne przewodzić prąd. Pracując z różnymi odczynnikami chemicznymi udało nam się osadzić warstwę takiego polimeru na niklowej blaszce. Następnie obserwowaliśmy jak stworzony przez nas układ z dwóch blaszek umieszczonych w zlewce z wodą przewodzi prąd (bądź, w zależności od różnych parametrów doświadczenia, które kolejno zmienialiśmy, nie przewodzi). Na koniec własnoręcznie stworzyliśmy malutką diodę OLED.
Na pewno nikt z nas nie uważa, że był to czas stracony. Sądzę, ze takie zajęcia praktyczne są ciekawym urozmaiceniem i dobrą powtórką tematów omawianych na codziennych lekcjach. Myślę, ze zajęcia w Centrum Nauki Kopernik możemy wszystkim bez wahania polecić. Zwłaszcza, że terminy trzeba ustalać z dość sporym wyprzedzeniem.
(Emilia Markowska, klasa II D)

24 lutego 2016

 

» Rozstrzygnięcie konkursu „GEOGRAFIA W TWOICH RĘKACH”

Z wielką radością chciałabym ogłosić wyniki konkursu „GEOGRAFIA W TWOICH RĘKACH”. Wszystkie zgłoszone prace były niezwykle dobrze wykonane, z wielką dbałością o szczegóły oraz o zawartość merytoryczną. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu ich twórców, za co szczególnie dziękuję. A oto rezultaty: 1 miejsce zajęła NATALIA OLPIŃSKA z klasy II B, która wykonała model rzeźby krasowej. Przedstawia on zarówno kras podziemny, jak i kras powierzchniowy. Model posiada opis i legendę.
Czytaj więcej

2 miejsce zajął PATRYK GRZEGORCZYK z klasy I A, który stworzył komputerowy model wulkanu. Jego wulkan można oglądać z różnej perspektywy, zaglądać do krateru i obserwować przebieg erupcji.
3 miejsce zajęła mocna grupa geograficzna z klasy I B w składzie: MACIEJ BRZEZIŃSKI, MARCIN GRZELAK, ALEKSANDER KARŁOWSKI, ADAM KŁOS, WIKTOR KOPCZYŃSKI, JAKUB PAŁASZ. Wykonali oni model wulkanu tarczowego efuzywnego i efektownie zaprezentowali jego erupcję.
4 miejsce SYLWIA WOŁCZAK z klasy I D, która również zrobiła model wulkanu wraz z opisem i legendą .
5 miejsce MARYSIA SIKORA z klasy I D, która przedstawiła model budowy wnętrza Ziemi wraz z opisem i legendą.
Wszystkie prace konkursowe zostały nagrodzone ocenami celującymi. Zwyciężczyni konkursu dostanie także nagrodę rzeczową na koniec roku szkolnego. Wszystkich ciekawych i zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych, które znajdują się w sali 104 (w celu obejrzenia modelu Patryka Grzegorczyka należy się z nim umówić indywidualnie).
Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i za zainteresowanie geografią. Zachęcam do uczestnictwa w kolejnych konkursach geograficznych – następny już w marcu (szukajcie informacji na tablicach ogłoszeniowych oraz w Librusie)
(Kamila Hipnarowicz)

23 lutego 2016

 

» W „Zamoyskim” wybuchają wulkany…

Kto powiedział, że aby zobaczyć czynny wulkan trzeba polecieć do Japonii albo na Hawaje? Wystarczy przyjść na lekcję geografii do I B, aby zobaczyć aktywny wulkanizm w miniaturze. Mocna grupa geograficzna w składzie: MACIEJ BRZEZIŃSKI, MARCIN GRZELAK, ALEKSANDER KARŁOWSKI, ADAM KŁOS, WIKTOR KOPCZYŃSKI, JAKUB PAŁASZ wykonała trójwymiarowy model wulkanu tarczowego efuzywnego. Na przystawkę odbyła się szczegółowa prezentacja budowy wulkanu, następnie dowiedzieliśmy się jak wygląda aktywność takich wulkanów i gdzie na świecie można ich szukać. Na deser nasi geo–chemicy zainicjowali erupcję tego typu wulkanu (patrz sekwencja zdjęć w galerii).
Czytaj więcej

Każdy mógł z bliska przyjrzeć się, jak potoki niby–lawy wydobywają się z niby–krateru, zalewają niby–stożek i rozlewają się po niby–okolicy. Gratuluję chłopakom pomysłowości, wyobraźni i przebojowości, a całą resztę zachęcam do wspólnej zabawy z geografią –?? jak widać można, a nawet trzeba!
(Kamila Hipnarowicz)

24 lutego 2016

 

» Warsztaty ekonomiczne

W dniu 22 lutego 2016 r. w ramach wieloletniej współpracy z Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się warsztaty ekonomiczne. Tym razem uczniowie klas geograficznych mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem rynku pracy, wymaganiami pracodawców, jak również oczekiwaniami pracowników w zależności od poziomu wykształcenia. W ramach warsztatów została zaprezentowana oferta programowa studiów ekonomicznych i ich obecne miejsce na rynku pracy.
(Agata Siennicka – Olzacka)

23 lutego 2016

 

» „Bondowanie” już na półmetku!

003 i pół, czyli jesteśmy już w połowie projektu!!! Za nami 12 filmów, wiele spotkań i jeszcze więcej miłej zabawy z geografią w tle. Bo każda okazja, żeby zajrzeć do atlasu i innych źródeł geograficznych jest dobra. Zapraszamy do wspólnej zabawy i do obejrzenia naszych dotychczasowych dokonań do sali 106 – mapa występowania Bonda na świecie nabiera rumieńców! Spotykamy się w środy na 8-mej godzinie lekcyjnej.

18 lutego 2016

 

» Nasz uczeń w II etapie Olimpiady Matematycznej

Z radością informujemy, że uczeń klasy III B Kamil Grudzień zakwalifikował się do zawodów II stopnia LXVII Olimpiady Matematycznej, które odbędą się 19 i 20 lutego 2016 r. Trzymamy kciuki za Kamila i życzymy dalszych sukcesów!

17 lutego 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Przedsiębiorczości

Z radością informujemy, że Jan Duthel (klasa III G) i Damian Żamojda (klasa III A)zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbędą się 3 marca 2016 r. Trzymamy kciuki za Janka i Damiana, życząc im dalszych sukcesów!

17 lutego 2016

 

» Czy uda się nam odnowić aulę?

Uczeń klasy I G naszego liceum i zarazem wiceprzewodniczący Samorządu Szkolnego Dominik Koszałka wraz za swoją mamą napisali projekt do budżetu partycypacyjnego dotyczący renowacji naszej szkolnej auli (aktualnie jest on pod numerem 1932). Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszą weryfikację, a w najbliższy czwartek odbędzie się jego publiczna prezentacja na spotkaniu dyskusyjnym. Zachęcamy do zapoznania się z projektem oraz do śledzenia jego dalszych losów. Jeśli uda się przejść wszystkie szczeble weryfikacji i projekt zostanie dopuszczony do głosowania, to liczymy na to, że wszyscy oddadzą na niego głos, przyczyniając się w ten sposób do zdobycia środków na remont i doposażenie auli.

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/3157?user=

16 lutego 2016

 

» Nasza uczennica w części ustnej II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego!

Gratulujemy Marii Charzyńskiej z klasy II F, która zakwalifikowała się do części ustnej Eliminacji Okręgowych Olimpiady Języka Niemieckiego. Trzymamy kciuki za dalsze olimpijskie zmagania!

28 stycznia 2016

 

» Studniówkowy bal na Smolnej

W nocy z 23 na 24 stycznia przy ulicy Smolnej 30 odbyła się studniówka Zamoyszczaków–trzecioklasistów – i była to z pewnością jedna z najbardziej udanych i hucznych imprez organizowanych w XVIII LO w ostatnich latach. Uroczystość rozpoczęła się polonezem klas maturalnych o godzinie 18.00. Po gromkich brawach uczniowie – ku zaskoczeniu Grona Pedagogicznego – zatańczyli także do „Macareny”, kończąc tym akcentem część oficjalną.
Czytaj więcej

Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor i kolacji wszyscy obecni zebrali się w auli, by obejrzeć przygotowany pod nadzorem p. prof. Golnik, tradycyjny już w naszym liceum, kabaret studniówkowy. Dobrze przygotowani aktorzy bawili widownię aż do godziny 23.30. Później rozpoczęła się właściwa, a jednocześnie chyba najbardziej oczekiwana część imprezy. Uczniowie i nauczyciele wirowali na parkiecie aż do godziny 5.00 i oficjalnego zakończenia studniówki.
(Filip Świerczyński, klasa III G)

28 stycznia 2016

 

Dzięki uprzejmości redakcji gazety naszemiasto.pl możemy wspominać sobotni bal oglądając fotorelację: Studniówka 2016 Liceum Zamoyskiego. Młodzież bawiła się w szkole – naszemiasto.pl

» „Czy utoniemy w zerojedynkowym morzu telekomunikacji?”

W środę, 27 stycznia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był tym razem dr Krzysztof Muchorowski – absolwent II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–fizycznych, przypomnieliśmy sobie historię przesyłania informacji począwszy od starożytnych posłańców aż do powszechnego obecnie Internetu. Poznaliśmy także zasady działania ciekawych urządzeń telekomunikacyjnych. Wykład był niezwykle interesujący szczególnie dla uczniów wybierających się na kierunki związane z tą dziedziną wiedzy.

28 stycznia 2016

 

» Nasza jubileuszowa piramida!

Nawiązując do zdjęcia z lekcji WF–u chłopców z 1907 roku dziewczęta z klasy II D pod kierunkiem p. prof. Beaty Iwańskiej–Szurmak przygotowały podobny układ gimnastyczny w 108 lat później. Podziwiać i porównywać możecie poniżej.

28 stycznia 2016

 

» LET'S S.M.A.R.T. TOGETHER!

W połowie stycznia pierwsze klasy zakończyły zawziętą rywalizację w tajemniczej, nieprzewidywalnej grze S.M.A.R.T., zorganizowanej przez uczennice klasy III F z nieocenioną pomocą pani Beaty Iwańskiej–Szurmak. Gra składała się z pięciu etapów:
1. Sprytu (S.), w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością szkoły, odszukać miejsce, znaleźć pytanie, a potem poprosić odpowiedniego nauczyciela o odpowiedź;
2. Mądrości (M.) - krzyżówki ze znajomości historii szkoły i nie tylko;
3. Aktywności (A.), czyli kilku rzutów do kosza dla rozruszania kości;
4. Rezolutności (R.), która sprawdzała czy pierwszaki umieją już wystarczająco szybko rozpoznawać swoich nauczycieli;
5. Tajemnicy (T.) - uczniowie zamknięci w podziemiach szkoły szukali wiadomości od generała Chrzanowskiego, przy czym musieli pokonać kilka, jak się okazało, niebanalnych zadań.
Od początku do samego końca trwania gry nie można było przewidzieć zwycięzcy, z każdą bowiem konkurencją kto inny wychodził na prowadzenie. Największym zaskoczeniem był etap Mądrość, gdzie wszystkie klasy osiągnęły wyniki 80% i wyższe. Ostatecznie wygrała klasa I D z przewagą 2 punktów procentowych! Zaraz za nią uplasowała się klasa I G. Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy wyrównanej walki i umiejętności pracy zespołowej, jednak tym razem nagroda jest tylko jedna. Klasie I D przyznajemy dodatkowy dzień wycieczki.
Organizatorki

25 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie dzielnie walczą w części ustnej II etapu Olimpiady Języka Angielskiego!

Trzymamy kciuki za Lidię Petrykowską (klasa II D) i Kazimierza Michalika (klasa III F), którzy uzyskali wymaganą liczbę punktów w części pisemnej i zakwalifikowali się do egzaminu ustnego.

20 stycznia 2016

 

» Dyrektorzy śródmiejskich szkół w „Zamoyskim”

15 stycznia gościliśmy w naszej szkolnej auli Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Śródmieście, które było organizatorem spotkania dla dyrektorów śródmiejskich szkół i placówek oświatowych. Spotkanie było poświęcone omówieniu obowiązującej od 1 stycznia br. centralizacji rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług.

18 stycznia 2016

 

» Chór w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Żwirki i Wigury

17 grudnia 2015 r. nasz wspaniały chór szkolny prowadzony przez mistrza Artura Backiela wystąpił dla małych pacjentów zaprzyjaźnionego szpitala. Przed oficjalnym występem dzieci miały okazję rozśpiewać się razem z nami, co wywołało niemałe uśmiechy na ich twarzach, szczególnie podczas trenowania dykcji, bowiem niektóre z tekstów były naprawdę śmieszne! Następnie, gdy już wszyscy byli rozgrzani, zaczął się koncert. Chór przygotował kolędy oraz piosenki świąteczne, które bardzo spodobały się widowni, nie tylko tej najmłodszej. Przyszły zarówno dzieci, rodzice, jak i personel medyczny oraz studenci. Cała sala śpiewała z nami! Na koniec pacjenci mogli zasmakować "bycia w chórze" i uważam, że świetnie do niego pasowali. Podsumowując, to małe-wielkie kolędowanie było jednym z najlepszych prezentów jaki mali pacjenci dostali na święta (powiedzieli mi o tym opiekunowie dzieci). Okazuje się, że prezentem nie zawsze muszą być nie wiadomo jakie zabawki - dzieciom często wystarcza sama świadomość, że ktoś coś miłego dla nich zrobił. Ich uśmiech, zaangażowanie i podekscytowanie oraz fakt, że chociaż na chwilę mogły zapomnieć o bólu i smutku niesamowicie mnie wzruszały. Z całego serca dziękuję wszystkim biorącym udział w przygotowaniu tej akcji i liczę na więcej już w nowym roku! (Martyna Markiewicz, klasa I C)

12 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie

Olga Cabak, Jan Duthel, Andrzej Dziuba i Kamil Syskowski (wszyscy z klasy III G) oraz Marianna Micińska i Aleksander Paczóski (z klasy II G) zakwalifikowali się do II etapu LVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie olimpiady, dnia 16 stycznia 2016 r.

8 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Historycznej

Uczniowie klasy III G – Jędrzej Mularski i Marcin Żyłka oraz Marianna Micińska z klasy II G zakwalifikowali się do II etapu XLII Olimpiady Historycznej. Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach już w najbliższą sobotę, 9 stycznia.

7 stycznia 2016

 

» Nasze uczennice w II etapie Olimpiady Filozoficznej

Milena Szczepańska (klasa II C) i Agata Murawska (klasa III G) przeszły do II etapu XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 20 lutego 2016 r.

7 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

Anna Górska (klasa I D) i Anna Nguyen (klasa III F) przeszły do II etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 9 stycznia 2016 r.

5 stycznia 2016

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Angielskiego

Decyzją Warszawskiego Komitetu Okręgowego XL Olimpiady Języka Angielskiego do etapu okręgowego zostali zakwalifikowani: Kazimierz Michalik z klasy III F i Lidia Petrykowska z klasy II D. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Egzamin pisemny odbędzie się w dniu 18 stycznia 2016 w godz. 12.00 – 14.30 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Auli N310. Zdający są proszeni o przybycie na miejsce o godz. 11.00 z dowodem tożsamości lub legitymacją szkolną ze zdjęciem.

20 grudnia 2015

 

» Nasz uczeń w II etapie Olimpiady Geograficznej

Marek Strzyżewski z klasy III B zakwalifikował się do II etapu XLII Olimpiaday Geograficznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 6 lutego 2016 r. (część pisemna) oraz 7 lutego 2016 r. (część ustna).

20 grudnia 2015

 

» Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszą pracownię!

Przedmiotem konkursu było wykonanie wystroju pracowni lekcyjnej. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I, II i III liceum. Komisja konkursowa brała pod uwagę następujące kryteria: pierwsze wrażenie, pomysłowość, walory dekoracyjne, kącik klasowy, wkład pracy uczniów. Komisja jednogłośnie wybrała zwycięzcę konkursu – klasę I F (sala 110). Przyznano także dwa wyróżnienia – dla klasy II D (sala 312) i klasy II E (sala 104). Zwycięzcom gratulujemy, a uczniom i opiekunom pracowni dziękujemy za pracę i zaangażowanie.

18 grudnia 2015

 

» Biegacze uhonorowani pamiątkowymi opaskami

17 grudnia na dużej przerwie w małej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy ci, którzy wzieli udział w biegu sztafetowym „110 okrążeń na 110 lat Zamoyskiego”. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe opaski, a szczególnie wyróżnieni zostali uczniowie z najlepszymi czasami biegu oraz ci, którzy biegli po kilka okrążeń. Są to:

  1. MARCIN PISKORSKI (klasa I E) – najlepszy czas okrążenia 0:57:69, oraz 4 okrążenia
  2. ZUZANNA GRZEGORZEWSKA (klasa I C) – najlepszy czas okrążenia wśród dziewcząt 1:12
  3. MIKOŁAJ JAGUSZEWSKI (klasa I G) – 6 okrążeń
  4. TADEUSZ PYZEL (klasa I G) – 6 okrążeń
  5. WOJCIECH SZATANOWSKI (klasa II B) – 5 okrążeń
  6. DOMINIK ZAWADZKI (klasa II G) – 5 okrążeń
  7. WOJCIECH GOLIS (klasa I C) – 4 okrążenia
  8. DOMINIK KOSZAŁKA (klasa I G) – 4 okrążenia
  9. DOMINIK PYŻALSKI (klasa I B) – 4 okrążenia

Miło wspominamy tę sympatyczną akcję jubileuszową i czekamy na następne!

18 grudnia 2015

 

» Pomocnicy Świętego Mikołaja

W dniach 14 – 17 grudnia w Centrum Pomocy Społecznej przy ul. Konwiktorskiej 3/5 uczniowie naszej szkoły pomagali w akcji rozdawania paczek świątecznych z artykułami żywnościowymi dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. Na rozdanie czekało ponad 2000 paczek! Była to wspaniała okazja, by młodzi ludzie rozwijali w sobie wrażliwość na drugiego człowieka. Włączanie młodzieży w akcje związane z lokalnym środowiskiem pozwala im doskonalić cechy takie jak odpowiedzialność, poczucie wspólnoty i umiejętność współpracy. Mamy nadzieję, że dołożyliśmy małą cegiełkę do tego, by Święta mogły być dla wszystkich szczęśliwe i pełne ciepła.

18 grudnia 2015

 

» Wolontariat w „Zamoyskim” ma swoje logo!

W związku z dużym zainteresowaniem działalnością charytatywną w naszej szkole z inicjatywy prof. Kostowskiej i prof. Siennickiej, przy dużym zaangażowaniu Matyldy Staszak z klasy II E i jej rodziców powstało „Logo Zamoyskiego Wolontariatu”. W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy za projekt i pomoc w wykonaniu. Do obejrzenia logo oraz nowych gablot prezentujących działalność charytatywną Zamoyszczaków zapraszamy na parter.

16 grudnia 2015

 

» Specjaliści do spraw skał

14 grudnia klasa II B uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego. Przebiegały one pod hasłem „Skały i minerały w praktyce”. Podczas spotkania mieliśmy okazję wykorzystać posiadaną już wiedzę na temat skał. Uczestniczliśmy również w ciekawych doświadczeniach: polewanie skał kwasem solnym, odróżnianie smaku halitu od sylwinu, napawanie się aromatem siarki rodzimej, czy rozróżnianie frakcji skał osadowych metodą organoleptyczną – czyli „językowo–zębową”. Po zakończonych warsztatach mogliśmy przyjrzeć się bogatym zbiorom Muzeum Geologicznego, które dotyczyły nie tylko działalności endogenicznej (m.in.: skały, minerały, dzieje Ziemi, skamieniałości, działalność wulkaniczna i plutoniczna), lecz także wybranych procesów egzogenicznych (piękny model jaskini). Jeśli kiedyś powstanie Ministerstwo Skał i Minerałów, to wiecie już gdzie szukać specjalistów w tej dziedzinie.

16 grudnia 2015

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Francuskiego!

Anna Basta (klasa III F), Andrea Chwedczuk(klasa I F), Rafał Chwedczuk (klasa III A) i Jan Duthel (klasa III G) zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady Języka Francuskiego. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w drugim etapie, który odbędzie się 15 stycznia 2016 r.

13 grudnia 2015

 

» Projekt METEO ciałem się staje

W piątek, 11 grudnia pan Ksawery Skąpski z ekipą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przywieźli do naszej szkoły resztę wyposażenia szkolnego ogródka meteorologicznego (podstawa i schodki do klatki meteo, deszczomierz, termometr suchy, termometr zwilżony, termometr maksymalny, termometr minimalny oraz dzienniczki obserwatora). Przemili panowie zainstalowali sprzęt i możemy już przystąpić do profesjonalnej obserwacji elementów pogody. Grupa zainteresowanych osób (na początek ochotnicy z klasy II B) zostanie przeze mnie przeszkolona w zakresie obsługi sprzętów meteorologicznych oraz dokonywania pomiarów. Już niedługo w gablocie przy sali 104 pochwalimy się efektami naszych badań. Zapraszam wszystkich do obserwacji otaczającego nas świata! (Kamila Hipnarowicz)

13 grudnia 2015

 

» Zapoznaj się z ofertą e–podręczników

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca się z prośbą, aby każdy uczeń i każdy nauczyciel odwiedził stronę www.epodreczniki.pl, zapoznał się z zamieszczonym tam materiałem w interesującym go zakresie i ocenił możliwości wykorzystania dostępnych bezpłatnie e–zasobów edukacyjnych w uczeniu się bądź nauczaniu. Wszyscy użytkownicy strony www.epodreczniki.pl mogą zgłaszać uwagi do e–podręczników, korzystając z formularza „Zgłoś uwagi” dostępnego na tej stronie.

11 grudnia 2015

 

» A w „Zamoyu” wieczorową porą…

Co porabiają licealiści w piątkowe wieczory? Zwykle pewnie chodzą do kina, spotykają się z przyjaciółmi lub po prostu leniuchują w domach po pracowitym szkolnym tygodniu. Jednak w piątek, 11 grudnia było całkiem inaczej. Kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas drugich z Dobiszewskiego i z Zamoyskiego spotkała się w szkole na Smolnej, by wspólnie… poczytać „Dziady”! W nastrojowym klimacie auli, oświetlonej świeczkami i choinkowymi lampkami, młodzież przez ponad godzinę czytała i recytowała wybrane przez siebie fragmenty dzieła Adama Mickiewicza. Takie niecodzienne czytanie szkolnej lektury odbyło się u nas po raz pierwszy, mamy jednak nadzieję, że wkrótce stanie się naszą nową tradycją. Dziękujemy p. prof. Annie Napiorkowskiej za pomysł i zorganizowanie tej ciekawej imprezy.

11 grudnia 2015

 

» Zagraliśmy mikołajkowo!

W dniu 8 grudnia braliśmy udział w Zimowym Turnieju Mikołajkowym w piłce ręcznej chłopców. Zawody odbyły sie na Ursynowie w hali Liceum im L. Kossutha. Skład naszej drużyny: Szymon Groszkiewicz, Rafał Chwedczuk, Tomasz Janiszewski, Ignacy Tkaczyk, Dominik Koszałka, Miłosz Wojciechowski, Paweł Śmigielski, Robert Kucharski i Mikołaj Krasowski. Dobrze się bawiąc w świetnej atmosferze zajęliśmy II miejsce. Gromkie brawa dla naszych zawodników!

8 grudnia 2015

 

» Rozpoznaj nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa

W dniach 7–11 grudnia 2015 r. trwa w naszej szkole niecodzienny konkurs! Zadanie jest ambitne i niełatwe, gdyż trzeba rozpoznać nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Plakat ze zdjęciami jest umieszczony przy wejściu do biblioteki, tam też można pobrać specjalne kartki, a następnie wrzucić swój głos do urny. Odgadywać można indywidualnie lub zespołowo. Dziękujemy nauczycielom, którzy zechcieli wziąć udział we wspólnej zabawie i udostępnili swoje zdjęcia. Zachęcamy także, by rozpoznawali siebie nawzajem! Można też oddać swój głos na ZDJĘCIE – HIT WYSTAWY! Więcej informacji w bibliotece.

7 grudnia 2015

 

» European Youth Parliament w naszej szkole!

W dniu 7 grudnia uczniowie klas I B i I G wzięli udział w sesji EYP@school, zorganizowanej przez Europejski Parlament Młodzieży. Jest to wydarzenie pozwalające na wymianę poglądów na aktualne tematy społeczne i polityczne. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które dyskutowały na wybrany wcześniej temat. Zadaniem każdego zespołu było ustalenie wspólnego stanowiska, a podsumowaniem miały być opracowane rezolucje. Na zakończenie grupy prezentowały i porównywały wnioski w formie debaty podczas zgromadzenia generalnego, które było symulacją posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.

7 grudnia 2015

 

» Nasi uczniowie w II etapie Olimpiady Języka Niemieckiego!

Maria Charzyńska (klasa II F), Wiktor Kulesza (klasa III A) i Michał Pietrzak (klasa I C) zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego. Sedecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w drugim etapie, który odbędzie się 15 stycznia 2016 r.

7 grudnia 2015

 

» W „Zamoyskim” wszyscy grzeczni…

...a dowodem na to jest wizyta Świętego Mikołaja, który 7 grudnia przybył do naszej szkoły! Już od samego rana można go było spotkać na korytarzach, a następnie odwiedzał nauczycieli i uczniów podczas lekcji. I wyobraźcie sobie, że nie przywiózł żadnych rózg, a przepyszne krówki z niespodzianką – po rozwinieciu papierka każdy mógł przeczytać piękną, złotą myśl! Dziekujemy Mikołajowi za urozmaicenie nam grudniowego dnia w szkole.

7 grudnia 2015

 

» Mikołaje z Zamoyskiego z prezentami w szpitalu

Ponieważ pacjenci, dla których zbieraliśmy podarunki, w trakcie trwania naszej akcji przenosili się z ulicy Litewskiej do nowej siedziby szpitala przy ulicy Trojdena, przedłużyliśmy czas trwania zbiórki o tydzień. W czwartek, 3 grudnia udało nam się dostarczyć zebrane materiały, których było niemało. Nasze liceum wraz ze znajdującym sie obok gimnazjum połączyły siły i uzbierały tyle rzeczy, że dzieci wraz z personelem płakały, nie mogąc uwierzyć, że to naprawdę dla nich! Uczniowie zebrali m.in. ponad 50 par nożyczek, 40 sztuk klejów we wszelkich możliwych postaciach, 70 opakowań flamastrów i kredek, ogromne ilości papieru różnego typu oraz mnóstwo gier, puzzli, pluszaków i innych zabawek, dzięki którym mali pacjenci poczuli się jak w wiosce Świętego Mikołaja. Dodatkowo każde z dzieci dostało cudowną kartkę wykonaną dzięki inicjatywie Agaty Cichockiej z IIG, a do tego dużego misia ze zbiórki organizowanej w sąsiednim gimnazjum. Wszystkim biorącym udział w akcji z całego serca dziękuję! Nie spodziewałam się, że będzie się ona cieszyć aż tak dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony uczniów, lecz także nauczycieli. Gdy wspominam, ile rzeczy przynieśliście, ciągle się wzruszam i jestem ogromnie szcześliwa! To niezwykłe, ile macie w sobie chęci do pomocy innym! Mam nadzieję, że każda kolejna akcja będzie kończyć się tak samo wspaniale. Jeszcze raz dziękuję.
Martyna Markiewicz (klasa I C)

7 grudnia 2015

 

» Badamy fascynujący świat przyrody

W piątek, 4 grudnia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był tym razem dr hab. Tomasz Mokrzycki – pracownik naukowy SGGW. Podczas dwugodzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas biologiczno–chemicznych, mogliśmy przenieść się we wspaniały świat przyrody i poznać lepiej życie malutkich istot, jakimi są owady. Nasz gość niezwykle barwnie opowiadał o wędrówkach po Puszczy Białowieskiej, w której pracuje jako leśnik oraz o prowadzonych przez siebie badaniach. Mogliśmy dowiedzieć się między innymi, jak radzą sobie owady, by się skutecznie obronić w razie niebezpieczeństwa oraz dlaczego pszczoły są bardziej groźne niż szerszenie. Wykładowca przyniósł ze sobą gabloty ze wspaniałymi okazami chrząszczy, które w czasie przerwy można było oglądać z bliska, a kilka dostaliśmy nawet w darze do szkolnej pracowni biologicznej, za co serdecznie ofiarodawcy dziękujemy! Cieszymy sie ogromnie z tego niezwykle ciekawego spotkania, które wielu Zamoyszczakom uświadomiło, że praca zawodowa może być prawdziwą pasją!

7 grudnia 2015

 

» Dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom!

5 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ten szczególny dzień skłania nas do tego, byśmy skierowali uwagę na ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych. Doceńmy ich za wytrwałe, choć często ciche i na pierwszy rzut oka niezauważalne, czynienie dobra. Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły oraz ich opiekunom życzymy wszelkiej pomyślności.

2 grudnia 2015

 

» Wózki inwalidzkie za zwyczajne nakrętki?

Dnia 1 grudnia przedstawiciele klasy II G i I C wraz z opiekunką p. Edytą Kostowską uczestniczyli w uroczystym przekazaniu wózków inwalidzkich przez Żoliborskie Stowarzyszenie „Dom–Rodzina–Człowiek”. Uroczystość odbyła się w Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej przy ul. Tarnowieckiej 4. Po przekazaniu wózków, które ułatwią życie pani Ewie i panu Wojtkowi, mogliśmy obejrzeć wspaniały występ uczniów gimnazjum, który nawiązywał do życia osób niepełnosprawnych. Uczestniczyliśmy również w debacie „Dlaczego warto pomagać innym?” Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w akcji „Wózek za nakrętki”. Pamiętajmy, że wrzucanie nakrętek to rzecz, która nic nas nie kosztuje, a może pomóc zarówno wielu osobom, jak i środowisku. Dlatego zachęcamy Was do wrzucania nakrętek do specjalnie przygotowanych pojemników w naszej szkole. (Agata Cichocka, klasa II G)

1 grudnia 2015

 

» W poszukiwaniu śladów działalności lądolodu

30 listopada klasa II B odwiedziła Muzeum Ziemi przy ul. Książęcej. Wzięliśmy tam udział w lekcji o działalności lądolodu, a tuż przed muzeum mogliśmy podziwiać efekty tejże działalności w postaci ogromnych głazów narzutowych. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, w którym staraliśmy się aktywnie uczestniczyć, chwaląc się prowadzącej posiadaną na ten temat wiedzą. Po zakończonej prelekcji obejrzeliśmy zgromadzone na wystawie zbiory – szczególnie ciekawe były okazy rozmaitych minerałów i skał oraz ogromna noga słonia leśnego znaleziona w Warszawie.

30 listopada 2015

 

» Reprezentant naszej szkoły jedzie do Chin!

Uczeń klasy I F Mikołaj Grajeta weźmie udział w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności, która odbędzie się w grudniu 2015 roku w Chinach. Mikołaj wraz z drużyną „Niekonwencjonalni” zdobył II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, która odbyła sie wiosną we Wrocławiu. Drużyna uczestniczyła w wyzwaniu technicznym „Perfekcyjna Robota”, w którym główny nacisk położony jest na współpracę w zespole, kreatywność, zdolności techniczne oraz umiejętność prezentacji. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi sukcesu i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas pobytu w Chinach!

25 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy pokazali, że potrafią działać

Z radością informujemy, że nasze liceum znalazło się wśród 150 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, wyróżnionych w rankingu „Szkoły Kompetencji Przyszłości”. Ranking ten jest przygotowywany przez organizację „Social Wolves” i dziennik „Rzeczpospolita” na podstawie wyników w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, organizowanej pod patronatem MEN. Fakt, że nasi uczniowie znaleźli się wśród najlepszych oznacza, że najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem olimpiady – zorganizowaniem własnego projektu społecznego. Młodzież z „Zamoyskiego” udowodniła tym samym, że w szkole nabywa nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także doskonali umiejętności praktyczne, które pozwolą im w przyszłości lepiej poradzić sobie na rynku pracy.

ikona programu Adobe Reader Załącznik – Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości

25 listopada 2015

 

» Badamy naszą kreatywność

Jako jedno z dwudziestu liceów województwa mazowieckiego wzięliśmy udział w badaniach realizowanych w ramach projektu „Iuventus Plus” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badania była analiza uwarunkowań trafności rozpoznawania potencjału twórczego uczniów przez ich nauczycieli. Młodzież z klasy drugiej oraz wybrani nauczyciele mieli za zadanie wypełnić ankiety, przygotowane przez pracowników Zakładu Psychopedagogiki Kreatywności z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Wszystkim zainteresowanym problematyką rozwijania kreatywności polecamy obejrzenie poniższego filmu:
https://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity?language=pl

25 listopada 2015

 

» Jesteś miłośnikiem Jamesa Bonda? Przeczytaj koniecznie!

Niepowtarzalna okazja! Wszystkich miłośników filmów z Bondem p. prof. Kamila Hipnarowicz zaprasza na fascynującą podróż dookoła świata. Zapoznajcie się ze szczegółowymi informacjami w poniższym załączniku!

ikona programu Adobe Reader Załącznik – zaproszenie

24 listopada 2015

 

» Witamy w Ogródku Meteorologicznym!

W naszej szkole powstał właśnie Ogródek Meteorologiczny. Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który przekaże nam w darze profesjonalny sprzęt. Dostaliśmy już klatkę meteorologiczną, w następnej kolejności otrzymamy do niej podstawę i wyposażenie sprzętowe. Dzięki tej klatce uczniowie będą mogli głębiej zainteresować się meteorologią: dokonywać profesjonalnych pomiarów, analizować je i prezentować w formie wykresów lub opisów. Zapraszamy już wkrótce do kącika GEOMETEO obok sali 104! Jesteśmy ogromnie wdzięczni IMGW za tak wspaniały gest, a szczególnie serdecznie dziękujemy dr. Rafałowi Bąkowskiemu, zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Hydrologiczno–Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa. Dziękujemy także Panu Ksaweremu Skąpskiemu za pełne zaangażowanie i aktywny udział w kompletowaniu sprzetów meteorologicznych oraz ich dostarczenie do szkoły.

24 listopada 2015

 

» Nasza dzielna drużyna szczypiornistów

W dniach 13, 16 i 17 listopada uczniowie naszego liceum brali udział w międzyszkolnych zawodach sportowych w piłce ręcznej chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. 13 listopada graliśmy z reprezentacją IX LO im. K. Hoffmanowej i zremisowaliśmy 8:8. 16 listopada chłopcy zagrali z kolegami z LXXXI LO im. A. Fredry i wygrali 5:4. Następnego dnia odbył się z kolei mecz z drużyną V LO im. ks. J. Poniatowskiego, w którym przegraliśmy 4:11. Wszystkie mecze zostały rozegrane w OSiR przy ulicy Polnej. Dziękujemy naszym sportowcom za godne reprezentowanie „Zamoya” w śródmiejskich rozgrywkach.

20 listopada 2015

 

» Stypendysta z „Zamoyskiego”

  Z radością informujemy, że Piotr Wołodko – uczeń klasy III D otrzymał w roku szkolnym 2015/2016 stypendium Prezesa Rady Ministrów. Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

19 listopada 2015

 

» Działalność rzeki, czyli nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie…

„Zamiast chodzić na te wyprawy, lepiej byście pouczyli się matematyki” usłyszeliśmy na jednej z lekcji. Oczywiście była to jedynie szczera troska nauczyciela o przyszłoroczne wyniki matur ulubionej klasy, a nie krytykowanie pomysłu prof. Kamili Hipnarowicz, która 18 listopada zorganizowała klasie II B badania terenowe brzegu Wisły. W końcu nie samą teorią żyje człowiek, a skoro nasza cudowna szkoła znajduje się rzut beretem od najdłuższej polskiej rzeki, czemu nie poznać jej lepiej?
Czytaj więcej

Wszystko wygląda pięknie - kwiat polskiej młodzieży podąża Mostem Poniatowskiego za swoim geograficznym mentorem. Wszyscy śmieją się, robią zdjęcia i zniecierpliwieni oczekują na karty pracy. Piękny obrazek, prawda? Szkoda tylko, że jest listopad, 5 stopni, wichura i deszcz, który nie przestaje padać, a nas wciąż ochlapują przejeżdżające po ulicy autobusy. To nie jest zabawa dla każdego - rozwiązywanie zadań pod mostem Poniatowskiego, kiedy wiatr wyrywa ci długopis z ręki, a kartka przesiąka wodą. To wyzwanie godne tylko ucznia klasy o profilu mat-geo-inf. Niejeden biol-chem wycofałby się i wrócił z podkulonym ogonem do swojego laboratorium, ale nie MY. Wniosek? Zawsze uważajcie na słowa. Nie narzekajcie, że przesiadujecie godzinami w ciepłym i suchym Zamoyskim, bo znajdzie was p. Hipnarowicz i zafunduje szkołę przetrwania. Ale mimo wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Profesor za takie zaangażowanie i poświęcenie, które urozmaica nasze szare, szkolne życie. Procesy erozyjne i akumulacyjne mamy teraz w małym paluszku! Do domu wróciliśmy brudni, mokrzy, ale szczęśliwi - z głowami pełnymi pomysłów, między innymi na modernizację nadwiślańskich bulwarów. Na pewno nie był to czas stracony!
(Ula Borowczyk, klasa II B)

19 listopada 2015

 

» „Od Zamoyszczanki do Profesora…”

W środę, 18 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły była absolwentka naszego Liceum, prof. dr hab. Małgorzata Bombol – pracownik naukowy SGH. Podczas godzinnego wykładu, w którym wzięli udział uczniowie klas matematyczno–geograficznych, pani profesor znalazła czas zarówno na wspomnienia z lat szkolnych, jak i opowieści o pracy zawodowej. Podkreśliła ogromny i bardzo pozytywny wpływ liceum na swe późniejsze życie, zaznaczając równocześnie, że w żadnym innym okresie nie pracowała tak ciężko jak podczas lat nauki w Zamoyskim. Podzieliła się również ze słuchaczami ciekawymi refleksjami na temat swoich badań dotyczących psychologii konsumenta. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się także, jakie kierunki są obecnie najczęściej wybierane oraz gdzie mogą pracować po studiach absolwenci SGH.

18 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy rozwiązują światowe problemy

Z okazji 70–tej rocznicy utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, w siedzibie Państwowego Instytutu Dyplomacji (ul. Podwale 7) odbyła się 14 listopada 2015 r. symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uczestniczyli w niej uczniowie z kilku warszawskich liceów. Nie zabrakło tam również Zamoyszczaków. Nasze Liceum godnie reprezentowali: Olga Cabak, Jan Duthel i Marcin Żyłka z III G oraz Mateusz Baran, Jan Jasiński i Jan Kundziołka z III D. Symulacja polegała na tym, że uczniowie wcielili się w rolę przedstawicieli państw – członków Rady Bezpieczeństwa. Dyskutowano nad problemem wojny domowej w Syrii. Ostatecznie, po trzech godzinach burzliwych obrad, przyjęto rezolucję, będącą próbą zakończenia tego dramatycznego konfliktu. Oczywiście była to tylko symulacja, ale zarówno uczniowie jak i organizatorzy – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych – byli zgodni, że było to cenne doświadczenie. Niewątpliwie uwrażliwi uczniów na problemy współczesnego świata, pomoże ćwiczyć kulturę dyskusji oraz przyda się przed zbliżającą się maturą z wiedzy o społeczeństwie.

18 listopada 2015

 

» To oni przejmują ster!

Po dwutygodniowej kampanii i interesującej debacie odbyły się długo wyczekiwane i budzące wiele emocji wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W wyniku piątkowego głosowania, w którym frekwencja wyniosła prawie 62%, skład Samorządu wygląda następująco: przewodniczący – Paweł Śmigielski oraz trzech wiceprzewodniczących, którzy podczas wyborów uzyskali taką samą liczbę głosów – Michał Gójski, Dominik Koszałka i Kinga Roguska. Wszystkim serdecznie gratulujemy nowych funkcji oraz liczymy na mnóstwo ciekawych atrakcji podczas ich kadencji!

10 listopada 2015

 

» I Ty zostań Świętym Mikołajem!

Od ponad dwóch lat mam okazję obserwować warunki, w jakich przebywają dzieci w Szpitalu przy ulicy Litewskiej – najpierw jako pacjentka, obecnie jako wolontariuszka. Mali pacjenci mają zapewnioną wspaniałą opiekę lekarską oraz coraz nowocześniejszy sprzęt medyczny, lecz bardzo brakuje gier, zabawek i artykułów plastycznych, które umilają im pobyt na oddziałach. Uważam, że my, Zamoyszczacy, moglibyśmy podarować dzieciom te materiały w ramach Mikołajek. Szczegółową listę potrzebnych artykułów znajdziecie na Facebooku Samorządu. Liczę na Wasze duże zaangażowanie! W razie jakichkolwiek pytań zgłaszajcie się do p. prof. Edyty Kostowskiej lub do mnie, Martyny Markiewicz (klasa IC). Możecie znaleźć mnie na Facebooku lub napisać do mnie maila: martynamarkiewicz02@gmail.com.

10 listopada 2015

 

» Lekcja języka francuskiego w Mediatece

9 listopada grupy francuskie z klas IIC, IIE i IIF uczestniczyły w zajęciach językowo–kulturowych prowadzonych przez Frederica Constant w Mediatece Instytutu Francuskiego. Frederic w interesujący i zabawny sposób opowiadał zgromadzonym ciekawostki o swoim kraju oraz opisał nam Francję „podróżując” po regionach i podkreślając wyjątkowe walory każdego z nich.

9 listopada 2015

 

» Filharmonia w szkolnej auli

W piątek 6 listopada nasza szkolna aula na kilka godzin zamieniła się w filharmonię. Dzięki życzliwosci Dyrekcji odbyła się próba do wykonania „Requiem Niemieckiego” Brahmsa. Federacja Caecilianum, w której działa dyrygent naszego szkolnego chóru, gościła chóry ze Skandynawii i polską orkiestrę. Aparat wykonawczy obejmował czterdziestoosobową orkiestrę, dwoje solistów i 143 chórzystów.

6 listopada 2015

 

» Takiego konkursu jeszcze nie było!

Uwaga, Zamoyszczacy! Właśnie został ogłoszony konkurs na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej! Każde wnętrze można ładnie i ciekawie urządzić na wiele sposobów. Odpowiednio wybrane, nawet drobne dodatki, mogą zdziałać cuda i nadać Waszym klasom zupełnie nowy charakter! A zatem zapoznajcie się z zamieszczonym poniżej regulaminem konkursu i do dzieła! Pamiętajcie, aby wystrój sali nawiązywał do rodzaju pracowni.

ikona programu Adobe Reader Regulamin konkursu na wykonanie aranżacji pracowni lekcyjnej

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy na Powązkach

4 listopada uczniowie klasy I G wraz z p. prof. Magdaleną Szczygielską udali się na Cmentarz Powązkowski, by zgodnie z tradycją zapalić znicze na grobie założyciela naszej szkoły, generała Pawła Chrzanowskiego. Młodzież odwiedziła też groby absolwentów Liceum oraz zwiedziła Aleję Zasłużonych.

4 listopada 2015

 

» Zamoyszczacy wybierają życie!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Przytomni” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dopalacze kradną życie”. Nasz film promujący wartość życia znalazł się w ścisłej czołówce kilkunastu filmów wyłonionych przez komisję spośród niemal dwóch tysięcy prac, które napłynęły na konkurs!

28 października 2015

 

» I Ty możesz dać kroplę nadziei!

28 października odbyły się spotkania dla uczniów klas maturalnych w ramach programu edukacyjnego „Podaruj kroplę nadziei”. Zaprzyjaźniony z naszą szkołą od wielu lat pan Jan Faberski ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej zapoznał uczestników z ideą krwiodawstwa i gorąco zachęcił pełnoletnią młodzież do podjęcia tej formy pomocy potrzebującym. Odpowiedzmy na ten apel, pamiętając słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

28 października 2015

 

» Poznaj samego siebie!

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w badaniach naukowych, prowadzonych przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Rozwojem i Osobowością „Personalitas”, działające przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projekt adresowany jest do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają nowy etap edukacyjny oraz tworzą nowe rówieśnicze więzi społeczne. W ramach projektu przewidziano sześć spotkań, podczas których uczniowie wypełnią ankiety online. Dzięki udziałowi w badaniu młodzież będzie miała możliwość zastanowienia się, co stanowi dla niej najwiekszą wartość. Nasi uczniowie dowiedzą się też, co jest ważne dla innych młodych ludzi w Polsce i nie tylko, w badaniach bierze bowiem udział także młodzież ze szkół szwajcarskich. W ramach podziękowania za udział w projekcie Zamoyszczacy otrzymają bilety do kina.

27 października 2015

 

» Koncert „110 lat minęło jak jeden dzień” – rok jubileuszowy rozpoczęty!

23 października odbył się w naszej szkole koncert, który zainaugurował obchody 110–tej rocznicy powstania „Zamoyskiego”. Muzycznie uzdolniona młodzież przygotowała 10 utworów, które zostały skomponowane w latach 1902 – 2013, czyli niemal dokładnie w okresie istnienia naszej szkoły. Były to: The Entertainer (Scott Joplin), Money Money (ABBA), Riddle (Nik Kershaw), Man in the Mirror (Michael Jackson), The Lion Sleeps Tonight (The Tokens), Tears in Heaven (Eric Clapton), Baranek (KULT), Dynamite (Taio Cruz), Take me to Church (Hozier), Crazy Train (Ozzy Osbourne). W koncercie wystąpili: Agnieszka Grala, Tomek Ratajczyk, Mateusz Chmielewski, Miłosz Wojciechowski, Oskar Pietrzyk, Jakub Tobiasz, Odyseusz Koskiniotis, Michalina Faszczewska, Natalia Szymańska, Szymon Witkowski, Hubert Markowski oraz chór szkolny pod dyrygenturą Artura Backiela. Artyści zostali gorąco przyjęci przez zgromadzoną publiczność, która nagrodziła występy gromkimi brawami. Wszystkim wykonawcom gorąco dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na następny koncert!

27 października 2015

 

» Konkurs „Książki Naszych Marzeń”

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wystąpili w konkursowym filmie. Niestety w tym roku nie udało nam się wygrać, ale nie smućmy się – w przyszłości będzie lepiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!

26 października 2015

 

» Jak być aktywnym obywatelem?

22 października odbyły się w naszej szkole warsztaty „Nastolatek w samorządzie”, organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas pierwszych. Spotkanie trwało sześć godzin i podzielone było na trzy części: szkoła, dzielnica, miasto. W pierwszym bloku omówione zostały prawa i obowiązki ucznia oraz kwestia samorządu szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących przeprowadzili diagnozę swojego środowiska i wyodrębnili trudności, jakie mogą napotkać podczas podejmowania różnego rodzaju działań. Kolejna część dotyczyła warszawskich dzielnic. Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem podstawowych jednostek podziału administracyjnego stolicy i dowiedziała się, jakie ma możliwości wpływu na swoją dzielnicę. Podczas pracy związanej z tematyką Warszawy uczniowie wzięli udział w symulacji procesów związanych z budżetem partycypacyjnym, zagrali także w grę planszową „Aktywuj Warszawę”. Była to okazja do sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

22 października 2015

 

» Zamoyszczaku, czy wiesz, jak czytać?

W czwartek, 22 października odbyło się drugie spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był profesor Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie Jan Tomkowski – prozaik, eseista i historyk literatury. Podczas dwugodzinnego wykładu zatytułowanego „Jak czytać literaturę?” pan profesor wyczerpująco i w ciekawy sposób odpowiedział na zawarte w tytule pytanie. Zostaliśmy zachęceni do sięgania po książki trudne, które stawiają opór i stają się dla czytającego intelektualnym wyzwaniem. Pan profesor wyjaśnił nam także, dlaczego przed rozpoczęciem czytania warto dowiedzieć się jak najwięcej o autorze i epoce, w której tworzył oraz jak cenne jest robienie notatek podczas lektury. „Czytajcie, czytajcie, czytajcie” – radził nasz gość Zamoyszczakom na zakończenie spotkania. Skorzystajmy z tej dobrej rady i sięgnijmy po książkę w długie jesienne wieczory!

22 października 2015

 

» Jesienna wyprawa na łono natury

Dnia 19 października klasa I D pod opieką p. prof. Marzeny Domareckiej odbyła wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Widzieliśmy tam różne okazy, często endemicznych lub zagrożonych wyginięciem roślin, występujących zarówno w Polsce, jak i tych tropikalnych, hodowanych w szklarniach. Mnóstwo gatunków zachwycało barwą i kształtem. Jednym z ważniejszych elementów wycieczki były obserwacje mikroskopowe preparatów roślin, które sami zrobiliśmy. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć niektóre elementy budowy komórek roślinnych oraz mikroorganizmy wodne. Mieliśmy również okazję odwiedzić Bank Nasion i zgłębić tajniki kriokonserwacji, czyli metody zabezpieczenia ziaren tak, by mogły one przetrwać wiele lat. Wyprawa do Ogrodu Botanicznego pozwoliła nam uświadomić sobie jak dużo roślin jest zagrożonych wyginięciem oraz jakie są sposoby na przedłużenie gatunku.

20 października 2015

 

» Fizyka a medycyna, czyli klasa II D w Instytucie Fizyki

15 października klasa II D wybrała się na swoje pierwsze w tym roku zajęcia w terenie – wykład z… fizyki? Na pierwszy rzut oka nam też wydało się intrygujące, że to akurat my wybieramy się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynującą przygodę z tym przedmiotem zakończyliśmy w zeszłym roku i zastanawialiśmy się, czy aby na pewno zrozumiemy to, co usłyszymy. Postanowiliśmy jednak zaufać naszym nauczycielom i razem z p. prof. Kostrzewą i p. prof. Gajewską usiedliśmy na sali wykładowej.

Czytaj więcej

Pan Profesor Paweł Napiórkowski, który koordynował naszą grupę i prowadził wykład rozpoczął trzyczęściowe spotkanie od dwudziestominutowego filmu na temat zawartości jądra atomowego i zachodzących tam reakcji. Było to bardzo pomocne przy zrozumieniu zagadnień fizycznych poruszanych podczas reszty spotkania. Po projekcji mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć zarówno umieszczony w bunkrze jak z filmu science-fiction cyklotron, jak i halę, na której znajdowały się inne urządzenia służące do przeprowadzania badań z zakresu fizyki jądrowej oraz niesamowita ilość… kabli. Wizualnie robiło to ogromne wrażenie, jednak jako klasa biologiczno–chemiczna najbardziej wyczekiwaliśmy wykładu na temat metody diagnostyki pozytronowej PET. W trzeciej części zajęć usłyszeliśmy, co właściwie te wszystkie mikroskopijne cząstki mają wspólnego z medycyną i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. PET rozwija się obecnie niesamowicie szybko i jest metodą bardzo dla wszystkich opłacalną, a jednocześnie na tyle precyzyjną, że może w wyraźny sposób zwiększyć szanse pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwory, na skuteczną terapię i lepsze jej efekty. Po dokładniejsze informacje odsyłam na taki właśnie wykład jak ten, którego dane nam było wysłuchać. Problemy zdrowotne mogą, niestety, spotkać każdego z nas i dlatego tak ważna jest świadomość dostępnych metod leczenia. Był to czas spędzony na pewno pożytecznie, a i przyjemnie, ze względu na przystępną formę zajęć. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się pójść na podobną lekcję.
(Emilia Markowska, klasa II D)

19 października 2015

 

» Pomagamy dzieciom na oddziale onkologicznym

W dniach 29 września – 1 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole zbiórka dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym Instytutu Matki i Dziecka na ulicy Kasprzaka. Zebraliśmy ponad 150 książek, 40 gier planszowych, 9 puzzli, a także sporo artykułów papierniczych takich jak bloki, kredki, flamastry, farby, plastelina. Wszystkie zebrane rzeczy przekazane zostaną przez pracujące na tym oddziale wolontariuszki z „Zamoyskiego” i będą wykorzystywane w czasie prowadzonych przez nie zajęć.

19 października 2015

 

» Zbiórka dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

Nasze liceum od wielu lat angażuje się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Także i w tym roku zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę rzeczy potrzebnych do pielęgnacji nieuleczalnie chorych pacjentów w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Proszek do prania, chusteczki nawilżane, pieluchy, płyny pielęgnacyjne, żele do kąpieli, szampony, kocyki trafiły już do potrzebujących. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcję!!!

19 października 2015

 

» „Wsłuchajcie się w te słowa i nie rzućcie ich na wiatr.”

14 października, zgodnie z tradycją naszego Liceum, odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W obecności dyrekcji, nauczycieli oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Wychowanków i Rady Rodziców najmłodsi Zamoyszczacy wzruszonymi głosami powtarzali słowa przysięgi: „ślubujemy wypełniać rzetelnie swój obywatelski obowiązek nauki i pracy (…), ślubujemy wierność najlepszym tradycjom narodu (…), przyrzekamy przestrzegać zasad tolerancji w stosunkach międzyludzkich”. Oby te słowa głęboko zapadły w serca i stały się drogowskazem postępowania w codziennym życiu! Podczas uroczystości odbywającej się w Dzień Komisji Edukacji Narodowej nie zabrakło też oczywiście życzeń dla nauczycieli; zostały również wręczone nagrody Dyrektora oraz nagroda Rady Rodziców dla najlepszego maturzysty w 2015 roku. Na zakończenie mieliśmy okazję przekonać się, jak wielu nauczycieli „Zamoyskiego” jest absolwentami naszej szkoły, a także wysłuchać krótkiego koncertu szkolnego chóru.

14 października 2015

 

» Serdecznie gratulujemy naszym biegaczom!

6 października na torze wyścigów konnych na Służewcu odbyły sie finały biegów przełajowych w ramach 49. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Karol Krzowski zajął 18. miejsce w biegu na 1500 m, a Maksymilian Adamczyk – 21. miejsce w biegu na 3000 m. Naszym reprezentantom życzymy dalszych sukcesów sportowych!

8 października 2015

 

» Dawnymi laty w „Zamoyu”

W pierwszym tygodniu października odbyły się – należące już do długoletniej tradycji naszej szkoły – spotkania uczniów klas pierwszych z ich starszymi kolegami. Absolwenci „Zamoyskiego”, działający obecnie aktywnie w Stowarzyszeniu Wychowanków, panowie Paweł Antosiewicz i Julian Pyz sięgnęli w swych opowieściach najpierw do pierwszych lat istnienia szkoły, które sami znają tylko z opowiadań, a następnie do czasów, które spędzili w murach budynku na Smolnej jako uczniowie. Najmłodsi Zamoyszczacy dowiedzieli się, jak doszło do założenia ich szkoły, jak funkcjonowała w okresie międzywojennym i co się na przestrzeni lat w niej zmieniało. Poznali także postać legendarnego dyrektora Jana Gada. Po spotkaniu, podczas którego nie zabrakło anegdotek ze szkolnego życia, uczniowie mieli okazję zajrzeć do tajemniczego pokoiku Stowarzyszenia Wychowanków i obejrzeć pamiątki z dawnych lat. Dziękujemy za te cenne dla nas spotkania!

7 października 2015

 

» Rozpoczęliśmy jubileuszowe wykłady

W środę, 7 października odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego”. Gościem szkoły był absolwent naszego Liceum, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Adam Babiński, fizyk. Podczas godzinnego wykładu o intrygującym tytule „Czemu fizyka?” profesor przybliżał swym młodszym kolegom ciekawe zagadnienia, starając się pokazać, dlaczego w latach szkolnych zainteresował się właśnie fizyką. Prelekcję, na którą licznie przybyła młodzież zwłaszcza z klas matematyczno–fizycznych, urozmaiciła prezentacja multimedialna. W roku jubileuszowym będziemy co miesiąc spotykać się z ciekawymi Zamoyszczakami, reprezentującymi różne dziedziny nauki i kultury. Już wkrótce dowiemy się, kto zawita do naszej szkoły w listopadzie!

7 października 2015

 

» Pobiegliśmy razem jubileuszowo

Rocznice można czcić na różne sposoby i niekoniecznie musi to być drętwa akademia. Dowodem na to jest impreza, jaka odbyła się dnia 6 października na Agrykoli. Zamoyszczacy postanowili uczcić 110–tą rocznicę powstania swojej szkoły także… na sportowo! Z tej okazji chętni uczniowie wzięli udział w biegu sztafetowym. Zadanie było ambitne – 110 okrążeń, a każde z nich to 400 metrów! Łatwo policzyć, że przebiegliśmy aż 44 kilometry! I to w całkiem niezłym czasie 2 godzin i 22 minut! W biegu brało udział około 60 uczniów, niektórzy zatem musieli stanąć na wysokości zadania i pobiec po kilka okrążeń (rekordziści aż pięć – gratulujemy kondycji)! Najwięcej radości sprawiło nam okrążenie ostatnie, które pobiegliśmy wszyscy razem! Dziękujemy nauczycielom WF–u za pomysł i organizację imprezy, a uczestnikom sztafety za udział i wspaniałą atmosferę! To może teraz 110 długości basenu, kto chętny?

6 października 2015

 

» Kopernik i szaleństwa na plaży, czyli wycieczka klasy II A

W dniach 30 września – 2 października klasa II A pod opieką pani prof. Danuty Korczyńskiej, będącej wychowawcą tej klasy, oraz pani prof. Hanny Mechlińskiej podróżowała po Pomorzu. Trwająca trzy dni odskocznia od szkoły pozwoliła nam najpierw poznać Toruń, gdzie zwiedziliśmy planetarium i zapoznaliśmy się z historią i zabytkami znanego z pysznych pierniczków miasta. Poznawanie kolejnych miejsc, przeplatane wieczornymi spacerami w Jastrzębiej Górze, dostarczyło nam wielu radosnych wspomnień. Odwiedziliśmy malowniczy Słowiński Park Narodowy, Hel z fokarium oraz Władysławowo. Po wspólnie spędzonych dniach wróciliśmy pełni nowej energii i radości z tak udanego wyjazdu.
(Maria Wawreniuk)

6 października 2015

 

» To były piękne dni, czyli klasa III E w Krakowie

29 IX - 2 X 2015 r. to dni wycieczki klasy III E do Krakowa. Towarzyszyli nam wspaniali opiekunowie, pan Robert Nowicki i pan Maciej Rosłan. Pierwszego dnia, we wtorek, spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie, krypty grobowe w podziemiach Bazyliki Św. Stanisława i Św. Wacława, a także budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Następny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym największą atrakcją dla nas była Jaskinia Łokietka. W czwartek odwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego, zaś po południu spacerowaliśmy z przewodnikiem po uliczkach krakowskiego Kazimierza. Piątek był dniem wyjazdu z Krakowa, lecz zanim go opuściliśmy odbył się ostatni spacer po mieście zakończony kilkoma godzinami czasu wolnego. O godzinie 16.00 pożegnaliśmy Kraków i odjechaliśmy do Warszawy.
(Mateusz Chmielewski)

5 października 2015

 

» Pamiętamy o powstańcach warszawskich

2 października to dzień kapitulacji powstania warszawskiego. Od tego roku, dzięki uchwale Sejmu RP, to również Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Z tej okazji poczet sztandarowy naszego Liceum uczestniczył w uroczystościach, które odbyły się na Cmentarzu Powstańców Warszawy pod pomnikiem Polegli Niepokonani.

4 października 2015

 

» Nasi biegacze w finale!

Dnia 28 września 2015 r. lekkoatletyczna reprezentacja naszej szkoły w składzie: Anna Rola, Zuzanna Grzegorzewska, Dorota Owczarek, Urszula Węgrzyn, Alicja Domańska, Dominika Górska, Beata Wójcik, Maria Malinowska, Jakub Kotowski, Karol Paszyński, Odyseusz Koskiniotis, Filip Pakuła, Karol Krzowski, Jakub Mirkowski, Krzysztof Czempik, Tadeusz Pyzel, Maksymilian Adamczyk, Wojciech Golis i Jakub Tobiasz wzięła udział w indywidualnych biegach przełajowych rozgrywanych w ramach Śródmiejskiej Olimpiady Młodzieży. Słoneczna pogoda sprzyjała zawodnikom, którzy dali z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Do finału, który odbędzie się 6 października, zakwalifikowali się Maksymilian Adamczyk i Karol Krzowski. Serdecznie gratulujemy i trzymamy za Was kciuki!

29 września 2015

 

» Nasi uczniowie z wizytą u Austriaków

Młodzież z grupy niemieckiej z klas 2C, 2E oraz 2F pod opieką pani prof. Anny Kożańczuk ponownie odwiedziła Instytut Austriacki w Warszawie. Tym razem nasi uczniowie wzięli udział w dniu otwartym pod hasłem „Interview mit einem Muttersprachler” i przeprowadzili cztery obszerne wywiady z Austriakami, oczywiście wyłącznie w języku niemieckim! Uczniowie poradzili sobie z tym wyzwaniem wyśmienicie, swobodnie komunikując się ze swoimi rozmówcami.

25 września 2015

 

» Co można robić na szkolnym boisku?

Jeśli myślicie, że szkolne boisko służy jedynie do gry w piłkę i innych aktywności podczas lekcji WF-u, jesteście w błędzie. 23 września w godzinach popołudniowych uczniowie klasy II B spędzili na boisku lekcję... geografii! Podczas zajęć, odbywających sie w dniu równonocy jesiennej, młodzież dokonywała pomiarów kąta padania promieni słonecznych. Oby jak najwięcej takich urozmaiconych lekcji!

Przeczytaj relację ucznia

Nie codziennie przynosi się do szkoły kij od szczotki, miarkę i poziomicę. Ciężko nie skorzystać z możliwości poczucia się jak uczeń technikum budowlanego, który zaopatrzony jest permanentnie w takie przybory. Kto zapewnił nam takie atrakcje? Pani Kamila Hipnarowicz, która stara się walczyć ze stereotypem, że szkoła to tylko książki, tablica i wykład nauczyciela. 23 Września (data nie jest przypadkowa, młodzi geografowie) dwudziestopięcioosobowa armia złożona z uczniów klasy II B ruszyła na podbój szkolnego boiska. W jakim celu? Aby mierzyć kąt padania promieni słonecznych. Po dobraniu się w pięcioosobowe zespoły i kłótni, który z nich jest najlepszy, zabraliśmy się do pracy. Podział zadań był sprawiedliwy – trzymacze kija, wypełniacze notatek, pozujący do zdjęć, temperujący ołówki – absolutnie każdy miał pełne ręce roboty. Na szczęście mat–geo–inf to klasa pełna ludzi pracowitych, odważnych i ambitnych, więc nawet takie wyzwania nie są nam straszne. Po wykonaniu precyzyjnych pomiarów, wdzięczni naszej nauczycielce matematyki, że mamy pojęcie, co to jest tangens, obliczyliśmy kąt padania promieni słonecznych. Dalej było już tylko łatwiej. Wykazaliśmy się zmysłem artystycznym, rysując schemat całego doświadczenia oraz talentem matematycznym, obliczając w jakiej skali go wykonaliśmy. Dni takie jak ten dowodzą, że z odrobiną inicjatywy ze strony uczniów i nauczycieli, szkoła może być miejscem, z którego czerpie się inspiracje i chęci do nauki. Bardzo dziękujemy Pani Hipnarowicz za umilenie nam środowego popołudnia!
(Urszula Borowczyk)

24 września 2015

 

» Gratulujemy naszym dzielnym wioślarzom!

Dnia 18 września reprezentacja naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Wojewódzki, Maciej Wiencław, Mateusz Baran, Raphael Chwedczuk, Jan Bałaban, Michał Szeląg, Maciej Paszylka, Tomasz Wiaderek i Szymon Groszkiewicz (sternik) zajęła zaszczytne III miejsce w Śródmiejskich Regatach 2015. Z powodu niskiego poziomu wody w Wiśle konkurencje rozegrane zostały na ergometrach wioślarskich. Nasza wspaniała osada nagrodzona została pucharem, a każdy uczeń otrzymał dyplom, medal oraz pamiątkową koszulkę. Na zakończenie mogliśmy zrelaksować się słuchając zespołu B.O.R.Y. oraz posilając się kiełbaską i ciastem.

21 września 2015

 

» Uczestniczyliśmy w obchodach rocznicy agresji sowieckiej

Dnia 17 września, zgodnie z tradycją naszej szkoły, poczet sztandarowy wziął udział w obchodach rocznicy agresji wojsk bolszewickich na Polskę. Główne uroczystości, jak co roku, odbyły się przy pomniku poświęconym Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Warto też wiedzieć, że w ramach tegorocznych obchodów oficjalnie otwarto w Warszawie Muzeum Katyńskie.

18 września 2015

 

» Galeria na płocie „Zamoyskiego”

W weekendy do szkoły nie chodzimy, więc mało kto pewnie wie, że w niedzielę, 13 września na ogrodzeniu naszego liceum zawisła jednodniowa wystawa plenerowa. „Zamoyski” włączył się w ten sposób w obchody Święta Skarpy Warszawskiej – wydarzenia organizowanego w tym roku już po raz czwarty. Wszystkich, którzy tego dnia nie zawitali w okolice Smolnej 30, zapraszamy do obejrzenia wystawy na fotografiach! Serdeczne podziękowania dla Domu Kultury Śródmieście za udostępnienie zdjęć.

16 września 2015

 

» Klasa II E na Politechnice

Dnia 10 września 2015 r. klasa II E pod opieką p. prof. Doroty Narojczyk wybrała się na dzień popularyzacji matematyki. Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Matematyki Politechniki Warszawskiej. Wykład był prowadzony przez panią Dorotę Kolany oraz jej ucznia Jana Łęskiego. Mieliśmy możliwość wysłuchania godzinnej prezentacji wybranych zadań z ogólnopolskich konkursów matematycznych.

16 września 2015

 

» Czy zostanę studentem Politechniki Warszawskiej?

W poniedziałek, 7 września uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu „Dlaczego warto studiować na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej?” Pan profesor Andrzej Jakubiak, którego gościliśmy w naszej szkole, w ciekawy sposób przedstawił maturzystom korzyści płynące z kształcenia się na tym wydziale: począwszy od możliwości zaplanowania własnej ścieżki edukacyjnej, poprzez uczestnictwo w licznych kołach zainteresowań, aż po wspaniałe perspektywy, jeśli chodzi o znalezienie pracy po studiach. Pan profesor opowiedział także o wielu atrakcyjnych formach życia studenckiego, jak na przykład: działalność w grupie teatralnej lub zespole pieśni i tańca, uczestnictwo w corocznych Juwenaliach czy też odpoczynek w bieszczadzkim schronisku lub rejs jachtem. Mamy nadzieję, że „Zamoyszczacy” zasilą w kolejnym roku grono studentów tej najlepszej uczelni technicznej w Polsce!

7 września 2015

 

» Pierwszaki w „Zamoyskim” już zintegrowane!

W piątek, 4 września – jak co roku – odbył się w naszej szkole wyjazd integracyjny dla uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie już młodzież spędziła cały dzień w Łomiankach. Liczne gry i zabawy zespołowe były okazją do lepszego poznania nowych koleżanek i kolegów, zarówno w swoich klasach jak i w równoległych, a także wychowawców oraz innych nauczycieli. Bawiliśmy się świetnie i humorów nie zepsuła nam nawet deszczowa pogoda. A teraz, naładowani nową energią, zabieramy się do pilnej pracy!

Czytaj więcej

Dla nowych uczniów naszego kochanego liceum dzień zaczął się dość fatalnie z powodu potwornego deszczu, jaki padał od samego rana. Mimo początkowych nieprzyjemności pierwszaki zebrały się bardzo licznie i ruszyły do Łomianek. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się wielka międzyklasowa rywalizacja. Każda klasa miała okazję wziąć udział i wyróżnić się w wielu konkurencjach. Profilowi humanistycznemu udało się zdobyć pierwsze miejsce w układaniu puzzli. Było również wiele innych zadań, takich jak na przykład przeciąganie liny (tu prym wiodły klasy matematyczne ze względu na największą ilość uczniów płci męskiej), bieg po ogień, rysowanie czy wioślarstwo. Ogrom dyscyplin był taki, że niemożliwe było wykonanie ich bez odpoczynku. W związku z tym mieliśmy również czas na przerwę z wielkim, wspólnym ogniskiem. Po wykonaniu wszystkich konkurencji i wręczeniu uczestnikom i zwycięzcom dyplomów nadszedł czas powrotu do domów. Ogólnie znaną prawdą jest, że uczniowie najlepiej integrują się w autokarach, ale to już zupełnie inna historia...

24 września 2015

 

» Rok 2015/2016 rozpoczęty!

1 września 2015 r. Zamoyszczacy, podobnie jak niezliczone rzesze młodzieży w całej Polsce, rozpoczęli nowy rok nauki. W dziejach naszego liceum będzie to rok wyjątkowy, przypada w nim bowiem 110–ta rocznica powstania szkoły. Obejmująca stanowisko pani dyrektor Edyta Ołdakowska–Dębek szczególnie ciepłe słowa skierowała do ponad dwustu uczniów klas pierwszych. „Życzę Wam, abyście maksymalnie wykorzystali swoje możliwości, rozwinęli skrzydła, lecz nie ptakami a ludźmi się stali ceniącymi, wybierającymi i tworzącymi prawdę, piękno oraz dobro, bo w tym – jak pisał Platon – cel rozumnego życia. Życzę Wam, abyście podawali sobie ręce, a nie podstawiali nogi, abyście wierzyli w siebie, w to, że lepszy świat zaczyna się od Was, Waszych bliskich, przyjaciół, nauczycieli, tu, w tej szkole. Taki będzie świat, ‘Takie Rzeczypospolite będą, jakie młodzieży chowanie’. Nie wiem, jakie będą wiały wiatry, nikt nie wie, czy na pewno pomyślne. Nikt zresztą wiatrem kierować nie umie, ale możemy ustawić żagle. Ustawiajmy je na sukces!” – mówiła. W progach „Zamoyskiego” powitali pierwszaków także ich starsi koledzy: członek Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków pan Julian Pyz, uczeń klasy III A Tomasz Wiaderek oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Andrzej Dziuba. Uroczystość rozpoczęcia roku uświetnił krótki występ szkolnego chóru. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy w nadchodzącym czasie owocnej pracy i wielu sukcesów!

1 września 2015

 

« poprzednia 1 2 3 następna »