Strona główna   E–DZIENNIK Dla kandydatów Strefa maturzysty Jubileusz 110–lecia Galerie Webmail Kontakt

 


bip

 


logo

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł
Złotej Szkoły 2016”.


Teatr szkolny

» Wiersze Zamoyskiego na 110–lecie

W dniach 18–19 marca „Improwizacja” – szkolne koło teatralne, przedstawiło montaż poetycko–muzyczny przygotowany specjalnie na obchody 110 rocznicy powstania naszego Liceum. Uczniowie czytali wiersze i fragmenty autorstwa Jana Tomasza Zamoyskiego, ostatniego Ordynata Zamojskiego. Podkładem muzycznym były utwory Fryderyka Chopina, co bardzo podniosło nastrój tego wydarzenia. Cały występ był piękną oprawą oficjalnych części spotkań na 110–lecie naszej szkoły. Dziękujemy!

 

» Konkurs teatralny

17 marca koło teatralne „Improwizacja” wzięło udział w Konkursie Małych Form Teatralnych zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów”. Konkurs ten odbył się w ramach Festiwalu Młodych Talentów 2015/2016. Grupa naszych uczniów przedstawiła sztukę „Teatrzyk Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego. Nasi aktorzy zdobyli III miejsce – „Brązową wenę”! 11 kwietnia 2016 r. odbyła się w Teatrze Capitol impreza finałowa, na której wręczono laureatom nagrody i wyróżnienia.

 

» Wizyta w śródmiejskim Centrum Pomocy Społecznej

W dniu 29 stycznia szkolne koło teatralne „Improwizacja” odwiedziło seniorów w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego, gdzie zaprezentowało swój występ przygotowany specjalnie na tę okazję. Aktorzy wraz z panią prof. Urszulą Golnik – założycielką szkolnego teatru, otrzymali serdeczne podziękowania, których zdjęcie dołączamy, oraz zostali zaproszeni na kolejne występy. Gratulujemy!

 

» Kabaret studniówkowy 2016

23 stycznia odbyła się w naszym liceum studniówka, na której nie mogło zabraknąć słynnego już kabaretu, granego między innymi przez aktorów szkolnego koła teatralnego „Improwizacja”, nad którym pieczę sprawuje pani profesor Urszula Golnik oraz ochotnicy ze wszystkich klas trzecich. Zamoyski kabaret przedstawia życie szkoły na wesoło. Tegoroczny występ nosił tytuł „Obcy”, a cała historia toczyła się wokół ewaluacji, jaką przeżywaliśmy w naszym liceum na jesieni. Oprócz wspaniałej gry aktorskiej, emocji na występie dostarczały również efekty świetlne, dźwiękowe oraz krótkie etiudy filmowe. Całe przedstawienie trwało ponad 2 godziny. Był to czas spędzony bardzo miło; występom uczniów towarzyszyły salwy śmiechu i głośne oklaski. Kabarety studniówkowe mają już swoją tradycję – odbywają się corocznie od ponad 50–ciu lat. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak wspaniałego występu! Każdym następnym rocznikom życzymy, aby ich też był tak dobry, a nawet i lepszy.

 

Grupa teatralna w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie istnieje już ponad 40 lat. Początkowo nosiła nazwę „Bomba”, z czasem powstała „Improwizacja”. Koło od samego początku prowadzi pani profesor Urszula Golnik – to właśnie dzięki niej możemy na co dzień obcować z piękną literaturą i sztuką oraz odnosić tak wiele sukcesów.

Od wielu lat występujemy na festiwalach i konkursach (m.in. w II LO im. Stefana Batorego, w XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego, w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego czy w XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej), z których przywozimy liczne wyróżnienia i nagrody, np. w 2002 roku otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie „Trzy Muzy i jeszcze Jedna” organizowanym przez Dzielnicowy Dom Kultury Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy. Oczywiście nasza ciężka praca jest też doceniana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jeździmy również z różnymi przedstawieniami dla emerytów, zapraszani przez dzielnicowe domy kultury. Są to dla nas przyjemne i wręcz rozczulające spotkania – Seniorzy są wdzięczni za nasz wysiłek i doceniają nasz profesjonalizm.

Na zajęciach koła teatralnego nieraz gościliśmy wielkich polskich aktorów teatralnych i filmowych: Barbarę Krafftównę, Stanisława Zaczyka, Krystynę Jandę; naszym „opiekunem duchowym” był prof. Aleksander Bardini. Podejmujemy także współpracę z warszawskimi teatrami – dzięki temu możemy zobaczyć jak pracują profesjonalni aktorzy i co kryje się za kulisami.

 

„Improwizacja” sięga do klasyki. W swym dorobku mamy takie sztuki jak: „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego, „Dwa teatry” (jednoaktówka „Matka”) Jerzego Szaniawskiego, „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima (montaż). Mieliśmy także możliwość zaprezentować się na festiwalu w Białymstoku, gdzie wystawiliśmy „Dziady, część II” Adama Mickiewicza. Nasi aktorzy równie dobrze jak na scenie radzą sobie w roli scenarzystów, pisząc własne skecze i sztuki.

W naszym liceum od 50 lat organizowane są kabarety studniówkowe – zanim jeszcze stworzyliśmy grupę teatralną. Potem zaangażowano w nie aktorów ze szkolnego koła. Co roku, na 100 dni przed maturą, wspominamy najzabawniejsze historie przeżyte w ciągu 3 lat, parodiujemy, koloryzujemy, bawimy się. Podczas zajęć ćwiczymy intonację głosu, dykcję, tworzymy szkolne spektakle i akademie.

W tym roku szkolnym przygotowujemy niezwykły spektakl z okazji 110. rocznicy założenia naszego LO. W planach mamy również organizację jubileuszowej uroczystości oraz ponowne przygotowanie sztuki „Dziady, część II”.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspaniałej teatralnej przygody – każdego, kto chciałby wzruszać i rozśmieszać do łez albo być przez chwilę kimś zupełnie innym – Romeem, Papkinem, Antygoną…

Trzy Muzy i jeszcze Jedna - dyplom

 

Podziękowania – 14.11.2012