Home » UCZEŃ » Wolontariat

Wolontariat

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr,
które posiada, ale jego czynów.
Nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”
Jan Paweł II

Od wielu lat uczniowie i nauczyciele naszego liceum zajmują się pomocą osobom potrzebującym. Przeprowadziliśmy już wiele akcji, a nasze działania polegały na:

 • zbiórce funduszy dla wybranych przez uczniów domów dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka, Wiosek Dziecięcych SOS,
 • pomocy dzieciom i młodzieży z problemami edukacyjnymi w świetlicach środowiskowych/ placówkach wsparcia dziennego,
 • zbiórce przyborów szkolnych i książek dla szkół polonijnych (Białoruś),
 • zbiórce książek dla otwierającego się wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Bakijskiego,
 • wakacyjnym wolontariacie nauczycieli również poza granicami naszego kraju, np. na Karaibach (Jamajka) i w Afryce (Kenia)
 • wolontariacie dla Ruchu Solidarności z Ubogimi z Trzeciego Świata: tłumaczenia korespondencji adopcyjnej (Rwanda, Republika Demokratyczna Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun)

Nauczyciele – koordynatorzy wolontariatu w naszym Liceum

 • Anna Gałązka
 • Krystyna Goździewska
 • Edyta Kostowska
 • Agnieszka Mitura
 • Elżbieta Schab
 • Katarzyna Sochacka
 • Monika Wójcik

 

 

Podziękowanie od ojców Barnabitów

Po raz kolejny nasza pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących: osób starszych, samotnych, bezdomnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W załączniku podziękowania za wsparcie zbiórki organizowanej na rzecz podopiecznych oo. Barnabitów. podziękowanie

Czytaj więcej

Jesteśmy Szkołą Złotych Serc!

Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała honorowy tytuł Szkoły Złotych Serc wg Fundacji Kasisi za działania na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Kasisi w Zambii. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy organizowali i wsparli akcję „Ozłacamy Kasisi”.  

Czytaj więcej

Słodka zbiórka dla dzieci z Dworca Brześć!

Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadza zbiórkę słodyczy dla czeczeńskich dzieci i ich mam koczujących na białoruskim dworcu Brześć. Zbieramy czekolady, batoniki, cukierki! Rzeczy można przynosić do sali 303 w dniach 15 – 20 grudnia 2017 r. Dołącz do naszej akcji!    

Czytaj więcej

Akcja „Paczka” w naszej szkole!

W dniach 5- 8 grudnia odbędzie się w naszej szkole zbiórka darów na rzecz Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Potrzebne są: – słodycze, – kartki bożonarodzeniowe, – produkty długoterminowe, – chemia gospodarcza, – artykuły higieniczne. Dary można przynosić do sali 303 lub do Mikołaja Jaguszewskiego z III G. Zachęcam do okazania wsparcia! (Mikołaj Jaguszewski)  

Czytaj więcej

Świąteczna paka dla zwierzaka!

Szkolne koło wolontariatu zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w zbiórce organizowanej na rzecz Schroniska na Paluchu. Rzeczy, które są potrzebne to: – mokra karma dla zwierząt (najlepiej weterynaryjna), kasza, ryż, makaron, psie przysmaki, – tabletki odrobaczające, preparaty na odpchlenie, – szelki, obroże, smycze, zabawki dla zwierząt, – szampony dla psów, szczotki, grzebienie, – koce, […]

Czytaj więcej

Dyplom Ministra Edukacji Narodowej dla naszej wolontariuszki

Martynę Markiewicz znają chyba wszyscy. Dzięki jej zaangażowaniu udało się przeprowadzić w naszej szkole wiele akcji charytatywnych. Przykładem mogą być koordynowane przez nią zbiórki dla najuboższych, akcja „Daj włos”, rejestracja dawców szpiku, koncerty w szpitalu i wiele, wiele innych. Pod koniec roku szkolnego Martyna wzięła udział w konkursie „Wolontariusz Roku”. Doceniamy jej wkład i zaangażowanie […]

Czytaj więcej

Pomagamy potrzebującym

Jak co roku chcemy pokazać, że nie zapominamy o osobach najbardziej potrzebujących i we współpracy z Gimnazjum im. gen. Pawła Chrzanowskiego przeprowadzamy zbiórkę środków czystości i produktów spożywczych dla podopiecznych „Domu Chleba”, prowadzonego przez Ojców Barnabitów przy parafii  św. Antoniego Marii Zaccarii. Produkty można przynosić do sali 303 od 16 do 27 października. Zachęcamy do […]

Czytaj więcej

Warto pomagać

Zapraszamy na spotkanie szkolnego koła wolontariatu, które odbedzie sie w najbliższą środę, 20 września na pierwszej długiej przerwie w sali 6. Przyjdźcie i zaangażujcie się w nasze działania! Można o nich poczytać w zakładce WOLONTARIAT.    

Czytaj więcej

Gorączka złota w Zamoyu

Chcesz włączyć się do akcji zbierania złota? Ta akcja jest dla Ciebie! Zbieramy złote monety  o nominale 1 gr, 2 gr, 5 gr które po zważeniu i przeliczeniu zostaną przeznaczone na wyjazdy wakacyjne i wyprawki szkolne dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży z Warszawy. Akcja trwa cały rok szkolny! W ubiegłym roku zebraliśmy 10 kg złota!

Czytaj więcej

Nasze paczki dotarły do Papui Nowej Gwinei!

Jakiś czas temu wysłaliśmy 54 kg zabawek i ubranek dziecięcych do Papui Nowej Gwinei. Mamy potwierdzenie, że paczki dotarły (dwie – 30 marca, kolejna – 17 maja) i sprawiły wiele radości podopiecznym księdza Jarosława Wiśniewskiego. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za udział w zbiórce pluszaków!

Czytaj więcej

Pomogliśmy małym dzieciom

Zakończyliśmy zbiórkę artykułów dla dzieci przebywających w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku. Uczniowie i nauczyciele zebrali mnóstwo pieluch, mleka, butelek i kocyków. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym! (Martyna Śladewska)  

Czytaj więcej

Zbiórka książek dla ośrodka w Przemyślu zakończona!

Te piękne, kolorowe książki na zdjęciu to dary dla dzieci i dorosłych przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Dziękujemy Darczyńcom!

Czytaj więcej

Spotkanie z misjonarką

We wtorek, 11 kwietnia odwiedziła naszą szkołę siostra Ewa ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Podczas spotkania w auli opowiedziała nam o swojej wieloletniej pracy na misjach w Kenii, ilustrując opowieść ciekawymi zdjęciami. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie mieszkańców Afryki i z jakimi problemami się borykają. Bardzo dziękujemy siostrze Ewie za to niezwykle ciekawe […]

Czytaj więcej

Zbiórka „Uchodźczyniom na Dzień Kobiet” zakończona!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zbiórce dla kobiet i dziewcząt przebywających w ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Zebrane rzeczy trafią do wybranego ośrodka w przyszłym tygodniu. (Edyta Kostowska)

Czytaj więcej

Pomagasz? Pomagam!

Zapraszamy bardzo serdecznie na spotkanie informacyjne dotyczące akcji „Daj Włos!”, organizowanej przez  fundację Rak’n’Roll, która polega na oddaniu włosów na peruki dla kobiet po chemioterapii. Odbędzie się ono w piątek 17 marca na pierwszej długiej przerwie w sali 303. Dowiecie się wszystkich szczegółów i będziecie mieli możliwość porozmawiania z dziewczynami uczestniczącymi w akcji w zeszłym […]

Czytaj więcej

Uchodźczyniom na Dzień Kobiet!

W związku z Dniem Kobiet grupa „TAK dla uchodźców – NIE dla rasizmu i ksenofobii” wraz z Domem Otwartym organizuje zbiórkę kosmetyków i środków higienicznych dla kobiet i dziewcząt przebywających w ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Chcemy wesprzeć tę akcję. Co zbieramy: * artykuły pielęgnacyjne do skóry, włosów i paznokci (mydła, szampony, odżywki, kremy, balsamy, […]

Czytaj więcej

Koncerty w szpitalu dziecięcym

Już po raz kolejny nasi uczniowie odwiedzili Samodzielny  Publiczny  Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ulicy Trojdena, gdzie udało im się wywołać uśmiech na buziach przebywających tam dzieci. W czasie pierwszego koncertu, który odbył się 20 grudnia, oprócz wspólnego kolędowania dzieci mogły obejrzeć „Lokomotywę”, natomiast 27 stycznia szkolny chór zachwycił pacjentów i opiekunów swoim występem.

Czytaj więcej

1004 zł 57 gr dla Syrii!

W środę, 25 stycznia, odbył się kiermasz ciast i tostów, którego celem było wsparcie projektów pomocowych Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii. Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów, którzy upiekli przepyszne ciasta i ochoczo przygotowywali tosty, udało się zebrać  aż  1004 zł 57 groszy. Dziękujemy!

Czytaj więcej

Pomoc dla Syrii!

W środę, 25 stycznia zapraszamy na kiermasz charytatywny. Jego celem jest wsparcie projektów pomocowych Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii. Zapraszamy na pyszne ciasta i tosty! Przyjdź koniecznie na I piętro od godziny 9.45! Działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii  

Czytaj więcej

Wysłaliśmy Szlachetną Paczkę

W połowie grudnia Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Trzyosobowa rodzina z Podlasia dostała od nas masę upominków oraz artykuły higieniczne, a przede wszystkim potrzebne sprzęty domowe – lodówkę i odkurzacz, na które dzięki wielkim sercom uczniów zebraliśmy ponad 1900 zł. (Michał Czajkowski, klasa II G)

Czytaj więcej

Akcja „Nakrętka” trwa!

Po raz kolejny, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Dom-Rodzina-Człowiek, udało nam się pomóc osobom niepełnosprawnym. Tym razem spełniły się marzenia pani Heleny oraz małej Agatki. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy dyplomy za czynny udział w akcji „Nakrętka”. Zachęcamy do wrzucania nakrętek do specjalnie przygotowanych pojemników w naszej szkole! Zwykła nakrętka, a pozwala zmienić życie!       

Czytaj więcej

Zapraszamy na kiermasz!

Serdecznie zapraszamy na kiermasz świąteczny w czwartek, 15 grudnia, na wszystkich przerwach od godziny 9.45. Na kiermaszu będzie można kupić wyroby rękodzieła artystycznego wykonane przez osoby z autyzmem w  Pracowni Rzeczy Różnych Synapsis.  Zapraszamy na II piętro, obok auli.

Czytaj więcej

Pomagamy Fundacji Kasisi

1 grudnia, w czasie odbywającego się w naszej szkole Dnia SGH, klasa I E zorganizowała słodki bufet, z którego dochód przeznaczyła na pomoc zambijskim dzieciom, podopiecznym Fundacji Kasisi. Udało się zebrać aż 571 zł 44 gr! Bardzo dziękujemy klasie I E za przepyszne ciasta i  zaangażowanie w organizację tego kiermaszu. 

Czytaj więcej

Zbiórka pościeli i ręczników zakończona!

Dzięki dobrym sercom uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły udało się zebrać w dużych ilościach  pościel i ręczniki, które zostały przewiezione do Schroniska dla Chorych przy ulicy Potrzebnej 55. Zebrane przez nas dary pomogą w opiece nad najbardziej potrzebującymi: osobami bezdomnymi, chorymi, starymi i niepełnosprawnymi.  Bardzo dziękujemy za Wasze wielkie serca!

Czytaj więcej

Zbieramy pluszaki!

W odpowiedzi na list księdza Wiśniewskiego o wsparcie jego pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę pluszaków i ubranek dla podopiecznych z jego diecezji. Pluszaki i ubrania  powinny być w bardzo dobrym stanie i lekkie ze względu na to, że chcemy obdarować jak największą liczbę dzieci, a musimy liczyć się z wysokimi opłatami […]

Czytaj więcej

Akcja „Paczka”

W dniach 28 listopada – 12 grudnia odbędzie się, już po raz drugi w naszej szkole, akcja „Paczka”, organizowana przez 145 Szczep WDHiZ. Polega ona na zbiórce darów w szkołach, parafiach i supermarketach oraz zawiezieniu ich przez harcerzy na Białoruś, do Polaków, zamieszkujących Kresy Wschodnie po roku 1945, gdy zostali oni siłą oderwani od Polski. […]

Czytaj więcej

Podziękowała nam siostra Małgorzata Chmielewska

Każdego roku w październiku nasze liceum angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym. Tym razem, we współpracy z sąsiednim Gimnazjum nr 44, wsparliśmy Katolicką Wspólnotę Chleb Życia, pomagającą ludziom bezdomnym, chorym, wykluczonym. Kolejny raz uczniowie pokazali, jak wielkie mają serca i że potrafią doskonale zorganizować się, gdy trzeba pomóc drugiemu człowiekowi. Dziękujemy z całego serca za […]

Czytaj więcej

Dawcy z Zamoyskiego

Już od 9 lat, 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym szczególnym dniu fundacje, stowarzyszenia pacjentów oraz inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują wiele akcji społeczno-edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie dawstwa narządów i tkanek, zwłaszcza szpiku kostnego, a także procedur związanych z przeszczepami i przekazywaniem […]

Czytaj więcej

Zostań honorowym krwiodawcą!

26 października w naszej szkole w godz. 09.00 – 13.00 w sali nr 6 odbędzie się zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Krew będą pobierać pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie. Zbiórka jest otwarta. Zapraszamy nie tylko uczniów naszej szkoły,  ale także nauczycieli, rodziców, znajomych i wszystkich […]

Czytaj więcej

Podaruj kroplę nadziei

W dniu 10 października uczniowie klas trzecich wzięli udział w programie edukacyjnym „Podaruj kroplę nadziei”. Celem zajęć było propagowanie krwiodawstwa wśród młodych ludzi. Przedstawiona została historia krwiodawstwa na świecie i w Polsce oraz cała procedura związana z oddawaniem krwi. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

Czytaj więcej

Akcja „Okulary dla Afryki”

Zachęcamy Was do włączenia się w kolejną edycję zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą organizuje Klinika OKULUS i dr Iwona Filipecka, ambasadorka fundacji Dzieci Afryki. Poprzednim razem udało im się zebrać ponad 6 tysięcy sztuk okularów! Informacje dotyczące zbiórki w naszej szkole znajdziecie w poniższym załączniku. Okulary dla Afryki

Czytaj więcej

Pomogliśmy afrykańskim dzieciom

W czwartek 16 czerwca z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego zorganizowaliśmy kiermasz ciast, a dla tych, którzy woleli coś na słono, mieliśmy również tosty. Wszystkie serwowane wypieki przygotowali uczniowie naszej szkoły, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością w tym zakresie. Mieliśmy w swojej ofercie trzy rodzaje serników, brownie z różnymi rodzajami czekolad, mnóstwo babeczek, rogalików i wiele, wiele […]

Czytaj więcej

Wielkie cięcie włosów

Pod koniec kwietnia grupa dziewcząt wybrała się do salonu fryzjerskiego, aby obciąć swoje włosy i przekazać je na peruki dla kobiet po chemioterapii. Emocji było co nie miara! Włosodawczynie wzajemnie dodawały sobie otuchy i ocierały łzy szczęścia. Razem oddały prawie 2,5 metra warkoczy. Jest to bardzo imponujący wynik. Akcja została przeprowadzona wraz z fundacją Rak’n’Roll, […]

Czytaj więcej

Zbiórka wielkanocna dla najbiedniejszych

W dniach 15–18 marca zbieraliśmy jedzenie i środki czystości, aby następnie przewieźć je do Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek, gdzie zostały odpowiednio podzielone i przekazane potrzebującym tuż przed świętami. Zbiórka jak zwykle wypadła wspaniale! Po raz kolejny Zamoyszczacy pokazali, że są chętni do pomagania innym i umieją się przy tym doskonale organizować. Zebraliśmy m.in. 20 kg […]

Czytaj więcej

Zamoyski przybija piątkę w piątek

11 marca 2016 roku okazało się, że społeczność szkolna naszego liceum jest bardzo wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka nie tylko w Polsce, ale również w Afryce. W czasie zbiórki przeprowadzonej (jako zadanie „Świętuj z nami”) w ramach programu „Ozłacamy Kasisi” wolontariusze zebrali niebagatelną kwotę 1153 zł 2 gr. Zebrane przez nas pieniądze przesłane zostaną do Kasisi, […]

Czytaj więcej

Chcemy tworzyć dobry świat

Dnia 2 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Szymonem Hołownią pod hasłem „Najlepszą metodą walki ze złym światem jest tworzyć świat dobry”. Wzięły w nim udział klasy I C, I D, I G, II C, II D, II E. Przekaz spotkania był prosty – „Robić, a nie gadać”. Wysłuchaliśmy wielu anegdot dotyczących […]

Czytaj więcej

Chór w Szpitalu Dziecięcym

17 grudnia 2015 r. nasz wspaniały chór szkolny prowadzony przez mistrza Artura Backiela wystąpił dla małych pacjentów zaprzyjaźnionego szpitala. Przed oficjalnym występem dzieci miały okazję rozśpiewać się razem z nami, co wywołało niemałe uśmiechy na ich twarzach, szczególnie podczas trenowania dykcji, bowiem niektóre z tekstów były naprawdę śmieszne! Następnie, gdy już wszyscy byli rozgrzani, zaczął […]

Czytaj więcej

Pomocnicy Świętego Mikołaja

W dniach 14 – 17 grudnia w Centrum Pomocy Społecznej przy ul. Konwiktorskiej 3/5 uczniowie naszej szkoły pomagali w akcji rozdawania paczek świątecznych z artykułami żywnościowymi dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. Na rozdanie czekało ponad 2000 paczek! Była to wspaniała okazja, by młodzi ludzie rozwijali w sobie wrażliwość na drugiego człowieka. Włączanie młodzieży w akcje […]

Czytaj więcej

Wolontariat w Zamoyskim ma swoje logo!

W związku z dużym zainteresowaniem działalnością charytatywną w naszej szkole z inicjatywy prof. Kostowskiej i prof. Siennickiej, przy dużym zaangażowaniu Matyldy Staszak z klasy II E i jej rodziców powstało „Logo Zamoyskiego Wolontariatu”. W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy za projekt i pomoc w wykonaniu. Do obejrzenia logo oraz nowych gablot prezentujących działalność charytatywną Zamoyszczaków zapraszamy […]

Czytaj więcej

Mikołaje z Zamoyskiego z prezentami w szpitalu

Ponieważ pacjenci, dla których zbieraliśmy podarunki, w trakcie trwania naszej akcji przenosili się z ulicy Litewskiej do nowej siedziby szpitala przy ulicy Trojdena, przedłużyliśmy czas trwania zbiórki o tydzień. W czwartek, 3 grudnia udało nam się dostarczyć zebrane materiały, których było niemało. Nasze liceum wraz ze znajdującym sie obok gimnazjum połączyły siły i uzbierały tyle rzeczy, […]

Czytaj więcej

2016 Copyright Statmedi