Home » Aktualności » Szachiści z Zamoyskiego najlepsi w American School of Warsaw!

Szachiści z Zamoyskiego najlepsi w American School of Warsaw!

Jak wiadomo Zamoyski szachami stoi. Sam zacny patron to przecież Hetman, a szkolne  pismo – „Goniec”. Potwierdzili to zawodnicy szkolnej reprezentacji szachowej, zdecydowanie wygrywając 6 i 7 kwietnia dwa turnieje szachowe zorganizowane przez American School of Warsaw dla szkół ponadpodstawowych.

W otwierającym dwudniowe rozgrywki turnieju szachów błyskawicznych (blitz) nasza reprezentacja w składzie:
Szachownica 1. FM (mistrz FIDE) Antoni Szustakowski – kapitan
Szachownica 2. K (kandydat na mistrza) Przemysław Laszczak
Szachownica 3. Tomasz Nitsch
Szachownica 4. I kat. Alicja Woźnica
wynikiem 27 punktów aż o 5 punktów wyprzedziła zdobywców II miejsca, tj. pierwszą drużynę High American School of Warsaw.  Co więcej, Antek, Przemek i Tomek wygrali wszystkie rundy na swoich stolikach, a Ala zajęła II miejsce na 4 szachownicy (żeńskiej).

Równie znakomite rezultaty nasi zawodnicy osiągnęli w turnieju szachów szybkich (rapid). Z wynikiem 35,5 punktu aż o 7 punktów wyprzedzili zdobywców II miejsca, drużynę I Społecznego LO im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji. W tym turnieju z kompletem punktów pierwsze miejsca  indywidualne na szachownicach zdobyli: Antek, Przemek i Ala. Tomek, nie posiadający kategorii zawodniczej, zajął III miejsce. Jego debiut w składzie naszej reprezentacji był zatem bardzo udany.

Oba turnieje rozgrywano zgodnie z międzynarodowymi przepisami FIDE systemem szwajcarskim w oparciu o kojarzenia  komputerowe.  Sędzią Głównym była polska, utytułowana arcymistrzyni  IA  Agnieszka Brustman, a Dyrektorem Zawodów Mr. Stephen Sidaway. Turniej blitza rozgrywano na dystansie 7 rund, przy tempie gry 3 min + 2 sek za ruch dla zawodnika na całą partię.Tempo gry podczas III Drużynowego Turnieju Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w rapidzie wynosiło natomiast 10 min +2 sek. dla zawodnika na partię. Turniej składał się z 10 rund (pięć podwójnych).

Piękne puchary za sukcesy drużynowe wzbogacą kolekcję uczniowskich trofeów naszego liceum,  a puchary i medale indywidualne osobiste zbiory szachistów.

Na szczególne słowa uznania zasługują gościnność, wysoki poziom zabezpieczenia organizacyjnego zawodów oraz wytworzona przez gospodarzy znakomita atmosfera, sprzyjająca szachowym dyskusjom po angielsku i po polsku.  Udział w zawodach stał się także świetną okazją do zapoznania ze znakomitą bazą dydaktyczną, sportową i kulturalno-rekreacyjną ASW, w której uczą się dzieci 50 narodowości.

Serdecznie gratulujemy szachistom i ich wychowawcom znakomitego wyniku, zaś organizatorom z ASW tak udanego przedsięwzięcia! (Leszek Laszczak)