Home » dotacja » Komputery bez tajemnic

Komputery bez tajemnic

W dniach 26-28 listopada w naszej szkole odbyły sie dni językowe. Na poniedziałkowej lekcji informatyki pani profesor Rasztawicka zaproponowała nam – uczniom klasy II A lekcję inną niż wszystkie. Ponieważ był to dzień języka angielskiego, obejrzeliśmy serię sześciu angielskich filmów opowiadających o tajemnicach kryjących się w urządzeniach tak często przez nas wykorzystywanych – komputerach. Było to nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne, ponieważ mogliśmy nauczyć się nowego słownictwa związanego z komputerami i utrwalić sobie znane już słówka. Dzięki krótkim wykładom specjalistów poznaliśmy działanie komputerów oraz to, co dzieje się wewnątrz nich za każdym razem, gdy ich używamy.
W pierwszym filmie wynalazca i projektant May-Li Khor i twórca wirtualnej rzeczywistości Nat Brown przedstawili cztery funkcje, których używają wszystkie komputery. W drugim z filmów założycielka firmy Adaafruit Limor Fried i programista Federico Gomez Suarez wytłumaczyli, jak komputery przetwarzają liczby, tekst, obrazy i dźwięk używając sygnałów elektrycznych. Podczas kolejnego Limor Fried razem z kreatorem wirtualnej rzeczywistości Nat’em Brown’em pokazali, jak twój komputer robi wszystko za pomocą prostych układów logicznych. Następnie projektantka inteligentnych tkanin Madison Maxey i wynalazca oraz twórca Danielle Applestone objaśnili różne komponenty, które pozwalają komputerom pobierać, przechowywać, przetwarzać i zwracać dane. W ostatnim z filmów inżynier Erica Gomez, programista Jerome Holman i założyciel firmy Microsoft Bill Gates wytłumaczyli, jak hardware i software komputera działają razem. (Julia Kurzela i Nikola Olszewska, klasa II A)