Home » Polecamy » Dzień liczby π

Dzień liczby π

14 marca zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Pi  na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Impreza przygotowana została przez Samorząd Studentów i pracowników Wydziału.  W Roku Matematyki zapraszamy wszystkich na próbę pobicia rekordu Polski w “żywym” rozwinięciu liczby π.  Oprócz tego dwa wykłady matematyczne i dużo dobrej, matematycznej zabawy.

Harmonogram wydarzenia

10:00 – 12:00 MiNI konkursy

11:00 – 12:00 wykład   prof. Jarosław Grytczuk  „Metafizyka losowości w  muzyce i sztuce” (sala 328)

Zjawiska losowe fascynują od dawna, nie tylko naukowców czy hazardzistów, ale także artystów. W muzyce współczesnej, w sztukach plastycznych, znajdziemy liczne próby artystycznego wykorzystania przypadku. Przedstawię kilka spektakularnych przykładów tego fenomenu w twórczości wybitnych malarzy i kompozytorów.

12:00 – 13:30 Próba ustanowienia Rekordu Polski w najdłuższym, “żywym” rozwinięciu liczby π

Bieżący rok jest Rokiem Matematyki, dlatego chcieliśmy się zapisać na kartach historii i już o godzinie 12.00 zapraszamy na próbę ustanowienia nowego Rekordu Polski w najdłuższym „żywym” rozwinięciu liczby Pi.

13:30 – 14:15 wykład  dr Krzysztof Bryś, dr Paweł Naroski, dr Tomasz Brengom, „Wojna stałych” (sala 107)

Trzy najsłynniejsze stałe w matematyce – liczba pi, liczba Eulera e oraz złota proporcja fi – osobiście  będą spierać się, która z nich jest najważniejsza   ujawniając przy okazji swoje matematyczne własności,
historyczne  ciekawostki oraz mniej lub bardziej niespodziewane odniesienia kulturowe. Wykład w formie inscenizacji.

14:30 – 16:00 MiNI Konkursy

15:00 – 16:30 Konkurs na wyrecytowanie z pamięci najdłuższego rozwinięcia liczby π

18:00 – 02:00 (w nocy) planszówki na MiNI

19:00 – 23:00 πekielny pokój zagadek

Miejsce wydarzenia: Gmach Wydziału  Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku