Home » kacikszachowy » Szachiści Zamoyskiego najlepsi spośród szkolnych reprezentacji Mazowsza podczas Licealiady

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Tymczasem pierwsze dni czerwca (2-5) reprezentacja szachowa Naszego Liceum spędziła pracowicie na Ogólnopolskim Turnieju Szachów Drużynowych Szkół Ponadpodstawowych, czyli tzw. Licealiadzie, godząc wysiłek przy szachownicach z przygotowaniami do czekających po powrocie sprawdzianów.

Drużyna szachistów w składzie:
1. FM Antoni Szustakowski – kapitan
2. I++ Jan Golecki
3. K Przemysław Laszczak
4. IV Anna Pawłowska
podczas tych Drużynowych Mistrzostw Polski Szkół Ponadpodstawowych w szachach okazała się być najlepszą drużyną Wojewówdztwa Mazowieckiego, zajmując 8 miejsce wśród 18 drużyn biorących udział w tym święcie szkolnych szachów. Ponadto swoja formę i bardzo wysoki poziom gry potwierdził tegoroczny maturzysta – Antoni Szustakowski, zdobywając złoty medal na pierwszej szachownicy. Tylko troszkę szachowego szczęścia do medali zabrakło Przemkowi i Jankowi, co stanowi dobrą prognozę dla ich przyszłorocznych startów. Bardzo dobrze trudy tego trudnego turnieju zniosła debiutująca na tego typu Mistrzostwach Anna Pawłowska. Nasza drużyna rozegrała szachowe pojedynki ze wszystkimi najsilniejszymi drużynami Mistrzostw, przez długi czas utrzymując się nawet na czołowych miejscach tabeli.

W tegorocznej Licealiadzie, tradycyjnie rozgrywanej w wypoczynkowej miejscowości Pokrzywna, położonej w pełnych uroku Górach Opawskich, tryumfowała drużyna II LO w Białymstoku, złożona w całości z szachowych profesjonalistów, wielokrotnych finalistów Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych i szybkich. Za szachistami Zamoyskiego uplasowały się pozostałe reprezentacje Mazowsza: tuż za nami XIV LO im. St. Staszica, a 14 miejsce zajęła drużyna VI LO im. T. Reytana.

Obecni na tym święcie szkolnych szachów działacze, trenerzy i opiekunowie zgodnie podkreślali wyjątkowo wysoki poziom tegorocznej Licealiady. Przy szachownicach niemal połowę zawodników i zawodniczek zajmowali uczniowie i uczennice, w których dorobku znajdowały się medale indywidualne, drużynowe i wysokie miejsca podczas finałów indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach.

Organizatorem Mistrzostw rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej był Szkolny Związek Sportowy. Od strony fachowej przygotował je Opolski Związek Szachowy. Prawo do wystawienia drużyny w Licealiadzie miały wyłącznie szkoły, których reprezentacje zajęły miejsca medalowe podczas drużynowych mistrzostw województw w szachach szybkich.
Mistrzostwa rozegrano systemem szwajcarskim drużynowym na dystansie 11 rund. Każda drużyna składała się z 4 osób, w tym zawodniczki na 4 szachownicy.
Tempo gry wynosiło 15 minut na całą partię + 10 sekund na każde posunięcie dla zawodnika
Kolejność drużyn została ustalona na podstawie tzw. „punktów meczowych” (wygrana 2 pkt., remis 1 pkt., przegrana 0 pkt.) i kolejnych kryteriów przepisów szachowych.

Ten ważny start nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony Dyrekcji, Nauczycieli i Sekretariatu oraz Rady Rodziców, która przeznaczyła niezbędne środki na związane z tym potrzeby. Wielkie dzięki!!! (Leszek Laszczak)

Ogromnie dziękujemy Panu Leszkowi Laszczakowi za kilkudniową opiekę i wspieranie naszych szachistów podczas turnieju.