Home » Aktualności » Szachiści Zamoyskiego po raz trzeci na podium!

Szachiści Zamoyskiego po raz trzeci na podium!

Po raz trzeci od 2017 roku reprezentacja szachowa naszego Liceum stanęła na podium Drużynowych Mistrzostw Mazowsza Szkół Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich, tradycyjnie rozgrywanych na terenie SP 385 w Warszawie-Wesołej. Tegoroczny brąz to potwierdzenie miejsca Zamoyskiego w ścisłej czołówce mazowieckich szkół, dostrzegających dydaktyczny i wychowawczy potencjał królowej gier umysłowych.

Podkreślić przy tym należy, że szachowe zmagania, do których doszło w sobotę 16 listopada były szczególnie trudne. Wzięła w nich udział rekordowa liczba reprezentacji szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa mazowieckiego – aż 28 szkolnych drużyn od Płocka, Siedlec i Węgrowa po bardzo licznie reprezentowane licea i technika stolicy.

W wielu reprezentacjach można było spotkać uczniów szachistów z pierwszych miejsc w kategoriach juniorskich w Polsce a nawet znaczącym dorobkiem z mistrzostw Europy i świata. Dlatego licznie przybyli na Mistrzostwa trenerzy, działacze szachowi i rodzice zgodnie podkreślali złożoność sytuacji na szachownicach i nieprzewidywalność wyników.

Reprezentację naszego liceum wyłoniono w oparciu o rozegrane eliminacje, doświadczenie i rankingi szachowe. W jej skład weszli wg kolejności przy szachownicach:
1. I++ (pierwsza kategoria z dwoma plusami) Jan Golecki
2. K (kandydat na mistrza) Przemysław Laszczak – kapitan
3. I (pierwsza kategoria) Jan Wojnowski
4. I (pierwsza kategoria) Maria Zaborowska
Rezerwowy: Antoni Marciniak

Czteroosobowe drużyny juniorskie, mające w swoim składzie co najmniej jedną uczennicę na czwartej szachownicy, podobnie jak w poprzednich latach Mistrzostwa rozegrały systemem szwajcarskim w oparciu o kojarzenia komputerowe 8 rund. Jednak w tym roku, według przepisów szachów szybkich, zmienione tempo gry wynosiło 10 min + 5 sek. za ruch dla zawodnika.
Tak dobry wynik daje naszej reprezentacji prawo udziału w przyszłorocznej Ogólnopolskiej Licealiadzie w Szachach Szkół Ponadpodstawowych, rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Szachistom Zamoyskiego serdecznie gratulujemy życząc kolejnych sukcesów podczas szachowych zmagań, a także podejmowaniu życiowych wyzwań i wypełnianiu wymogów edukacyjnych. (Leszek Laszczak)

Jak zwykle serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Leszka Laszczaka, który niestrudzenie sprawuje opiekę nad naszą młodzieżą podczas turniejów.

2016 Copyright Statmedi