Z inicjatywy pani Kamili Hipnarowicz i dzięki pomocy IMGW w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego rozpoczęła pracę meteorologiczna stacja pomiarowa, czyli SZKOLNY OGRÓDEK METEOROLOGICZNY.
W naszym ogródku znajdują się: profesjonalna klatka meteorologiczna wraz z wyposażeniem (termometr suchy, termometr zwilżony, termometr maksymalny, termometr minimalny, barometr, higrometr) oraz deszczomierz Hellmanna.
W grudniu 2015 zajmowaliśmy się kompletowaniem sprzętów meteorologicznych podarowanych przez IMGW jak również pochodzących z zasobów własnych oraz szkoleniem przyszłych obserwatorów pogody, a od stycznia 2016 rozpoczęliśmy systematyczne pomiary.
Zainteresowanie meteorologią okazało się tak duże, że powstały dwie grupy obserwatorów. W roku szkolnym 2015/2016 byli to Wojciech Fabisiak, Krzysztof Grabiec i Kuba Włodarczyk oraz druga w składzie rotacyjnym, której szefem był Oskar Paź, a w której udział brali: Dominika Miętek, Wiktor Jeleń, Wojtek Szatanowski, Paweł Pląder (wszyscy z ówczesnej klasy II B). W roku szkolnym 2016/2017 powstały również dwie grupy. Jedna z klasy II B: Jakub Pałasz, Maciej Brzeziński, Daniel Brzozowski, Wiktor Kopczyński, Łukasz Salata, Piotr Borowski, Jagoda Florkiewicz i Paulina Żuchowska oraz druga z klasy II E: Czarek Abramowski, Paulina Rojewska, Anna Michalik, Marta Szymańska, Maja Mastalerska, Bartek Sulich i Oliwka Pogorzelska.
Nasi nieustraszeni obserwatorzy, czy plucha czy siarczysty mróz, biegają KAŻDEGO DNIA SZKOLNEGO do ogródka meteorologicznego, robią obserwacje i zapisują pomiary, a także wrzucają aktualne dane na stronę szkoły. KAŻDEGO DNIA SZKOLNEGO wywieszają je w gablocie GEO-METEO przy sali 104. W gromadzeniu danych, zwłaszcza podczas weekendu, pomaga pomysłodawczyni projektu. Prowadzimy również na bieżąco obserwację nieba pod kątem zachmurzenia, czasem wręcz dyskutujemy żarliwie na temat rodzajów chmur. W rozwianiu wątpliwości pomaga nam poster z rodzajami, odmianami i gatunkami chmur (element wyposażenia gabloty GEO-METEO), wykonany własnoręcznie przez inicjatorkę pomysłu oraz Międzynarodowy Atlas Chmur podarowany przez Pana Grzegorza Gąsiorowskiego. Zebrane dane meteorologiczne są skrzętnie zbierane po to, aby po dłuższym odcinku czasu przedstawić je w postaci graficznej – wykresy temperatur: maksymalnej, minimalnej, aktualnej; wykresy wilgotności i ciśnienia, zapis rodzajów chmur, ilości i rodzajów opadów.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni IMGW za tak wspaniały gest, a szczególnie serdecznie dziękujemy dr. Rafałowi Bąkowskiemu, ówczesnemu zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa. Dziękujemy także Panu Ksaweremu Skąpskiemu za pełne zaangażowanie i aktywny udział w kompletowaniu sprzętów meteorologicznych oraz ich dostarczenie do szkoły. Chcielibyśmy także wyrazić swoją wdzięczność Pani Agnieszce Kozłow za uzupełnienie sprzętu i fachową poradę w jego użytkowaniu.
Zapraszam wszystkich do bacznych obserwacji otaczającego nas świata, czy to bezpośrednio czy za pomocą naszych obserwatorów. Zaglądajcie do zakładki PROJEKT METEO lub w okolicę sali 104 - codziennie coś nowego !!!
(Kamila Hipnarowicz)