Home » UCZEŃ » Koła zainteresowań » Projekt METEO

Projekt METEO

Z inicjatywy pani Kamili Hipnarowicz i dzięki pomocy IMGW w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego rozpoczęła pracę meteorologiczna stacja pomiarowa, czyli SZKOLNY OGRÓDEK METEOROLOGICZNY.

W naszym ogródku znajdują się: profesjonalna klatka meteorologiczna wraz z wyposażeniem (termometr suchy, termometr zwilżony, termometr maksymalny, termometr minimalny, barometr, higrometr) oraz deszczomierz Hellmanna.

W grudniu 2015 zajmowaliśmy się kompletowaniem sprzętów meteorologicznych podarowanych przez IMGW jak również pochodzących z zasobów własnych oraz  szkoleniem przyszłych obserwatorów pogody, a od stycznia 2016 rozpoczęliśmy systematyczne pomiary.

Zainteresowanie meteorologią okazało się tak duże, że powstały dwie grupy obserwatorów. W roku szkolnym 2015/2016 byli to Wojciech Fabisiak, Krzysztof Grabiec i Kuba Włodarczyk oraz druga w składzie rotacyjnym, której szefem był Oskar Paź, a w której udział brali: Dominika Miętek, Wiktor Jeleń, Wojtek Szatanowski, Paweł Pląder (wszyscy z ówczesnej klasy II B). W roku szkolnym 2016/2017 powstały również dwie grupy. Jedna z klasy II B: Jakub Pałasz, Maciej Brzeziński, Daniel Brzozowski, Wiktor Kopczyński, Łukasz Salata, Piotr Borowski, Jagoda Florkiewicz i Paulina Żuchowska oraz druga z klasy II E: Czarek Abramowski, Paulina Rojewska, Anna Michalik, Marta Szymańska, Maja Mastalerska, Bartek Sulich i Oliwka Pogorzelska.

Nasi nieustraszeni obserwatorzy, czy plucha czy siarczysty mróz, biegają KAŻDEGO DNIA SZKOLNEGO do ogródka meteorologicznego, robią obserwacje i zapisują pomiary, a także wrzucają aktualne dane na stronę szkoły. KAŻDEGO DNIA SZKOLNEGO wywieszają je w gablocie GEO-€“METEO przy sali 104. W gromadzeniu danych, zwłaszcza podczas weekendu, pomaga pomysłodawczyni projektu. Prowadzimy również na bieżąco obserwację nieba pod kątem zachmurzenia, czasem wręcz dyskutujemy żarliwie na temat rodzajów chmur. W rozwianiu wątpliwości pomaga nam poster z rodzajami, odmianami i gatunkami chmur (element wyposażenia gabloty GEO-€“METEO), wykonany własnoręcznie przez inicjatorkę pomysłu oraz Międzynarodowy Atlas Chmur podarowany przez Pana Grzegorza Gąsiorowskiego. Zebrane dane meteorologiczne są skrzętnie zbierane po to, aby po dłuższym odcinku czasu przedstawić je w postaci graficznej – wykresy temperatur: maksymalnej, minimalnej, aktualnej; wykresy wilgotności i ciśnienia, zapis rodzajów chmur, ilości i rodzajów opadów.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni IMGW za tak wspaniały gest, a szczególnie serdecznie dziękujemy dr. Rafałowi Bąkowskiemu, ówczesnemu zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Hydrologiczno-€“Meteorologicznej i Meteorologicznej Osłony Lotnictwa. Dziękujemy także Panu Ksaweremu Skąpskiemu za pełne zaangażowanie i aktywny udział w kompletowaniu sprzętów meteorologicznych oraz ich dostarczenie do szkoły. Chcielibyśmy także wyrazić swoją wdzięczność Pani Agnieszce Kozłow za uzupełnienie sprzętu i fachową poradę w jego użytkowaniu.

Zapraszam wszystkich do bacznych obserwacji otaczającego nas świata, czy to bezpośrednio czy za pomocą naszych obserwatorów. Zaglądajcie do zakładki PROJEKT METEO lub w okolicę sali 104 -€“ codziennie coś nowego !!!

(Kamila Hipnarowicz)

 

Zdalne obserwacje meteo

Przedstawiamy wybrane materiały graficzne, które powstały podczas domowych obserwacji meteorologicznych prowadzonych przez uczniów klas pierwszych w trakcie trwania nauczania zdalnego. (Agata Siennicka) Domowe obserwacje meteorologiczne

Czytaj więcej

Pomiary trwają

Pomimo pandemii, zdalnego nauczania i wielu innych trudów nadal prowadzimy obserwacje meteorologiczne.

Czytaj więcej

Meteorolodzy działają

Prezentujemy kolejną odsłonę obserwacji meteorologicznych wykonywanych przez Maćka i Franciszka z klasy I P. Dane meteorologiczne do połowy marca odczytywane były w szkolnym ogródku, pozostałe w miejscu zamieszkania uczniów. Zwróćcie uwagę na prezentowaną wielkość opadów w ciągu ostatniego kwartału. Dawno nie było już tak sucho. Może warto przemyśleć, jak gospodarujemy wodą i co z tego […]

Czytaj więcej

Meteorolodzy znów w akcji!

Poniżej przedstawiamy wyniki naszych obserwacji prowadzonych w ogródku meteorologicznym znajdującym się na terenie szkoły. Obserwacje i pomiary prowadzone były od początku października. Odczyty dokonywane były codziennie o godzinie 10.40. Pokazują przebieg temperatur powietrza, zmiany ciśnienia atmosferycznego, wilgotność powietrza oraz wielkość opadów atmosferycznych. Analizując poniższe dane warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze w ciągu […]

Czytaj więcej

Projekt METEO w nowej odsłonie

Projekt METEO w roku szkolnym 2018/2019 prowadzony jest w 10 różnych miejscach w Warszawie i okolicach. Głównym jego założeniem są obserwacje meteorologiczne i pomiary (temperatura, ciśnienie, opady atmosferyczne, zachmurzenie) – możliwość porównania danych w różnych miejscach: miasto, mała miejscowość, położenie na skraju lasu, położenie w dolinie rzeki.

Czytaj więcej

Zamoyscy meteorolodzy zapraszają!

Uczniowie klasy II B: Maciek Brzeziński, Daniel Marzęcki i Jakub Pałasz serdecznie zapraszają na nową stronę internetową „Zamoyska pogoda”, na której prezentują wyniki swoich codziennych obserwacji meteorologicznych. Pomiarów dokonują przy pomocy specjalnej klatki meteorologicznej, znajdującej się od ubiegłego roku na terenie naszej szkoły (dzięki uprzejmości IMGW). To ciekawa inicjatywa młodych geografów, którą warto się zainteresować! […]

Czytaj więcej

2016 Copyright Statmedi