Teatr

Grupa teatralna w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie istnieje już ponad 40 lat. Początkowo nosiła nazwę „Bomba”, z czasem powstała „Improwizacja”. Koło od samego początku prowadziła pani profesor Urszula Golnik – to właśnie dzięki niej mogliśmy odnosić tak wiele sukcesów. Niedawno prowadzenie koła przejęła absolwentka naszego liceum i naszego koła – Kinga Rudaś.
 
Podczas spotkań koła wykonujemy ćwiczenia, które pozwalają rozwijać umiejętności aktorskie. Pracujemy więc nad koncentracją, dykcją, prawidłowym oddechem, ćwiczymy pamięć, rozwijamy wyobraźnię, tworzymy sceny, pracujemy nad prozą i wierszem, a także – a jakże – mierzymy się z improwizacją. Rozwijając umiejętności potrzebne do pracy na scenie, rozwijamy również siebie – swoją wrażliwość, bystrość umysłu, zdolność pracy w zespole. Zajęcia składają się z serii różnych ćwiczeń, które nie tylko rozwijają technikę aktorką, ale również sprawiają uczniom radość i satysfakcję.
 
Od wielu lat występujemy na festiwalach i konkursach (m.in. w II LO im. Stefana Batorego, w XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego, w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego czy w XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej), z których przywozimy liczne wyróżnienia i nagrody, np. w 2002 roku otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie „Trzy Muzy i jeszcze Jedna” organizowanym przez Dzielnicowy Dom Kultury Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy. Oczywiście nasza ciężka praca jest też doceniana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jeździmy również z różnymi przedstawieniami dla emerytów, zapraszani przez dzielnicowe domy kultury. Są to dla nas przyjemne i wręcz rozczulające spotkania – Seniorzy są wdzięczni za nasz wysiłek i doceniają nasz profesjonalizm.

Na zajęciach koła teatralnego nieraz gościliśmy wielkich polskich aktorów teatralnych i filmowych: Barbarę Krafftównę, Stanisława Zaczyka, Krystynę Jandę; naszym „opiekunem duchowym” był prof. Aleksander Bardini. Podejmujemy także współpracę z warszawskimi teatrami – dzięki temu możemy zobaczyć jak pracują profesjonalni aktorzy i co kryje się za kulisami.

Złota Wena dla Zamoyskiego!

Razem z grupą “Improwizacja” cieszymy się z sukcesu, jakim jest zdobycie Złotej Weny na Konkursie Małych Form Teatralnych organizowanym w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów. Nasi aktorzy uzyskali tę nagrodę za przedstawienie “Dziady, cz. II”. Gratulujemy!    W czwartek, 27 kwietnia mogliśmy zobaczyć nagrodzoną sztukę w szkole. Dziękujemy!  

Czytaj więcej

Zamoyski Festiwal Teatralny 2017 już za nami!

W dniach 21 i 22 kwietnia w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Zamoyskiego Festiwalu Teatralnego. Gościliśmy na Smolnej kilka młodzieżowych grup teatralnych, których przedstawienia oceniało jury w składzie: Sławomir Krawczyński – reżyser teatralny, dramatopisarz i scenarzysta, Kamila Straszyńska – studentka reżyserii i wiedzy o teatrze, a także instruktorka Ogniska Teatralnego “U Machulskich” i Katarzyna […]

Czytaj więcej

Stoi na stacji lokomotywa…

W piątek, 25 listopada koło teatralne uprzyjemniło nam szary dzień szkolny swoimi występami na dużych przerwach. Z przyjemnością obejrzeliśmy inscenizację  “Lokomotywy” w ich wspaniałym wykonaniu.  

Czytaj więcej

Sukces koła teatralnego

Cieszymy się ogromnie, że nasz szkolny teatr „Improwizacja” został wyróżniony Brązową Weną na Konkursie Małych Form Teatralnych, zorganizowanym w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl „Konstanty Ildefons Gałczyński: Teatrzyk Zielona Gęś”. Opiekunce koła, pani Urszuli Golnik, a także wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej

2016 Copyright Statmedi