6 września jako uczniowie klas pierwszych wybraliśmy się na piknik integracyjny do Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Każda klasa miała okazję ćwiczyć łucznictwo, praktykować szermierkę i poznawać historię średniowiecznego zamku. Dowiedzieliśmy się sporo o demonologii i teraz już wiemy, jak poradzić sobie z wampirami. A na koniec wycieczki, podążając za wskazówkami, szukaliśmy skarbu, którym okazała się skrzynia pełna lizaków. (Zuzanna z klasy I E)
fot. Aleksandra Zimolzak, klasa III E
A taki był szczegółowy program imprezy:
Tajemnice Zamkowe – zwiedzanie z przewodnikiem. W czasie wędrówki dowiedzieliśmy się, jak z grodu wyrósł książęcy zamek, kiedy stolica Mazowsza Czerskiego została przeniesiona do Warszawy, dlaczego chodząc po dziedzińcu stąpamy po ludzkich kościach, a także o tym, gdzie i dlaczego zrodziła się idea wampiryzmu.
Rycerz i turniej rycerski – w czasie zajęć poznaliśmy sylwetkę rycerza, który nie jest wyłącznie odzianym w zbroję wojownikiem. Dowiedzieliśmy się, kim byli szlachetnie urodzeni, wykształceni wojownicy. Każdy miał okazję przymierzyć elementy zbroi z XV wieku i sprawdzić wytrzymałość swojej ręki w zetknięciu z mieczem.
Kurs szermierki – pod okiem instruktora każdy uczestnik nabył umiejętności podstawowych cięć i kroków wykorzystywanych w średniowiecznej szkole fechtunku. Dla chętnych odbyły się pojedynki na bezpieczne miecze.
Łucznik i pojedynek łuczniczy – na stanowisku łucznika dowiedzieliśmy się, z czego wykonywano łuk, cięciwę i poszczególne elementy strzały. Poznaliśmy sekret najstarszego chronionego w Polsce drzewa, jakim jest cis. Pod okiem łucznika przeszliśmy trening, w trakcie którego nauczyliśmy się prawidłowo trzymać łuk, napinać cięciwę, a w końcu wypuszczać do celu strzały.
Demonologia Ludowa – wzięliśmy udział w warsztatach o ludowych demonach, babach pszenicznych, zmorach i utopcach.
Warsztaty Kuchnia Dawnych Słowian – z archeolożką Ewą własnoręcznie upiekliśmy podpłomyki z rozmaitymi dzikimi dodatkami.
Ognisko z pieczeniem kiełbasek – na uczestników czekała pyszna kiełbaska z Urzecza z dodatkami, kawa, herbata, krem z pomidorów (a dla wege uczniów – warzywa do grillowania i pierogi z soczewicy).
Pan Samochodzik i skarby królowej Bony – na zakończenie wzięliśmy udział w grze terenowej, w trakcie której podsumowaliśmy zdobytą wiedzę. Uczestnicy musieli odnaleźć siedem wskazówek, które doprowadziły ich do ukrytego przed wiekami skarbu królowej Bony…