Dzień Patrona 2024

18 marca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Na 3, 4 i 5 lekcji uczniowie klas I – III uczestniczyli w różnego rodzaju aktywnościach. Klasy pierwsze obejrzały film „Dlaczego Zamość to idealne miasto”, wzbogacając wiedzę o historii renesansowej twierdzy założonej przez naszego patrona, a zarazem przygotowując się do klasowych wycieczek. Następnie uczniowie pracowali w grupach, których zadaniem było stworzenie portretów Jana Zamoyskiego z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Klasy drugie zapoznały się z prezentacją o Patronie, przygotowaną i przedstawioną przez dwoje uczniów, po której został przeprowadzony Kahoot, sprawdzający zdobytą wiedzę. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa w nim uczniom klasy II G! Kolejnym zadaniem, z jakim zmierzyli się drugoklasiści było nagranie krótkich filmików ze scenami z „Odprawy posłów greckich” – warto pamiętać, że sztuka ta została po raz pierwszy wystawiona w 1578 roku podczas uroczystości weselnych Jana Zamoyskiego i  Krystyny Radziwiłówny. Klasy trzecie wzięły udział w wykładzie pana Pawła Tyszki – historyka interesującego się szczególnie czasami, w jakich żył hetman Zamoyski. Te niezwykle ciekawe spotkania z panem Pawłem w Dzień Patrona stały się już zamoyską tradycją, z czego ogromnie się cieszymy. Po wykładzie uczniowie klas trzecich mieli za zadanie napisać fraszki o Janie Zamoyskim, podobnie jak pierwszoklasiści korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim grupom, które przesłały efekty swoich działań. Możecie je obejrzeć poniżej, a po świętach zapraszamy na wystawę przy bibliotece!

 

Galeria portretów Jana Zamoyskiego

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w Dzień Patrona obyło się również rozstrzygnięcie konkursu „O pióro Zamoyskiego i długopis Zamoyszczaka”. Pióro zdobyła w tym roku Ola Szlachciak z klasy III B za utwór „Oziębłość ducha” – serdecznie gratulujemy! Długopis nie został przyznany ze względu na zbyt małą liczbę głosów.

Tags