Zgłębiamy tajniki fizyki

11 grudnia uczniowie klasy I A wraz nauczycielem fizyki Mirosławem Galikowskim i p. Katarzyną Pietrzak mieli okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych siłom w naszym świecie. Wykład wraz z pokazami zatytułowany „Siła – a co to takiego?” prowadził profesor Jerzy Łusakowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Z pojęciem siły uczniowie spotykają się od niemal zawsze – w szkole podstawowej w klasie siódmej, a potem kontynuują temat w liceum. Uczniowie siłę kojarzą najczęściej z Newtonem i słusznie, ale jak mieli okazję się dowiedzieć i co ważne zobaczyć, z pojęciem siły spotykamy się niemal w każdym „zakątku fizyki”. Siły są skutkiem oddziaływania ciał, zatem są one skutkiem oddziaływania grawitacyjnego, elektrycznego, magnetycznego i jądrowego. Te aspekty były poruszane w trakcie pokazów. Wędrówkę rozpoczęliśmy od siły tarcia, która z jednej strony przeszkadza nam, a z drugiej umożliwia ruch. Zobaczyliśmy, jak poprzez oddziaływanie z cieczą możemy spowodować, że czujemy się lżejsi. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego dzwon zbudowano z metalu, a nie z kartonu i jaka jest przyczyna powstawania dźwięku.

Na wykładzie pokazano nam także to, czego nie ma, a jednak o tym mówimy. Co to takiego? To siły bezwładności, a w szczególności siła odśrodkowa i siła Coriolisa.

Pewnym zaskoczeniem dla młodych adeptów fizyki była lampa kineskopowa, którą niewielu, nawet fizyków, pamięta. Ta lampa to prekursorka telewizora. Skąd tam siły? Oddziaływanie magnetyczne na poruszające się ładunki elektryczne powodowało zmiany toru ładunków, a w konsekwencji powstawanie obrazu.

Wykład połączony z pokazami pięknie wprowadził uczniów klasy pierwszej w zagadnienia oddziaływań, które będą zgłębiać w kolejnych latach nauki. (Mirosław Galikowski)

Tags