Spotkanie w cieniu żagli

W poniedziałek, 14 marca gościliśmy w naszej szkole mgr. inż. Macieja Ostrowskiego – meteorologa, synoptyka, ppłk rezerwy Polskich Sił Powietrznych, człowieka którego pasją są atmosfera, żeglarstwo, lotnictwo i podróże. W latach 70-tych brał udział w pierwszej polskiej wyprawie antarktycznej i budowie stacji Arctowskiego. Wykłada i pisze o meteorologii, współpracuje z ICM UW, pisząc komentarze do numerycznej prognozy pogody. Żeglarze pewnie znają jego atrykuły z czasopisma „Jachting”. Jest także ekspertem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz bierze udział w rejsach na „Fryderyku Chopinie” i „Pogorii”. W trakcie wykładu opowiadał uczniom naszej szkoły o aspektach meteorologicznych w żeglarstwie i lotnictwie od czasów wielkich odkryć geograficznych aż po współczesne przypadki i wypadki. Niezwykle pouczający był film, jaki pan Maciej nagrał podczas słynnego rejsu, kiedy „Fryderyk Chopin” połamał maszty. Nasza młodzież miała cenną okazję spotkać niezwykle barwnego i doświadczonego pasjonata, który chętnie swoją pasją dzieli się z innymi.

Na zdjęciu wykładowca stoi przy tablicy z napisem "10 wykładów na 110 lat Zamoyskiego".

Tags