Dawcy z Zamoyskiego

Już od 9 lat, 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym szczególnym dniu fundacje, stowarzyszenia pacjentów oraz inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują wiele akcji społeczno-edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie dawstwa narządów i tkanek, zwłaszcza szpiku kostnego, a także procedur związanych z przeszczepami i przekazywaniem organów po śmierci.
W tym dniu przeprowadziliśmy w naszej szkole dwie akcje społeczno-edukacyjne, które miały na celu pokazanie tego problemu i zwiększenie naszej świadomości. Zostały one przeprowadzone przez grupę wspaniałych wolontariuszy pod opieką p. prof. Edyty Kostowskiej i Moniki Wójcik oraz Piotra Szklanego, opiekuna powstającego właśnie szkolnego PCK. Szkoła została zgłoszona do akcji MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE – nasi dawcy ratowali tego dnia życie i zdrowie ucznia gimnazjum Błażeja Cymermana, który miał nieszczęśliwy wypadek w drodze na trening. Wiele osób bardzo ofiarnie chciało oddać dla niego krew, co jest chwalebne, jednak nie pozwolił na to ich obecny stan zdrowia. Jest to równocześnie sygnał dla nas wszystkich, byśmy zadbali o zdrowie, a konkretnie o to, by nasza dieta bogata była w żelazo, magnez oraz byśmy nie rezygnowali z aktywności fizycznej. Z tym właśnie będzie związana nasza kolejna akcja promocji zdrowia. Następna akcja krwiodawstwa w naszej szkole planowana jest pod koniec lutego i jestem przekonany, że wszyscy chętni będą już wówczas w stanie oddać krew. A póki co szczególnie gorące podziękowania dla wszystkich dotychczasowych dawców! (Piotr Szklany)