Wyścigi robotów

16 grudnia część klasy 1 A była w Centrum Nauki Kopernik na warsztatach z robotyki pt. „Tajniki logiki”. Przed wejściem do laboratorium czekały na nas białe fartuchy, mające zapewne sprawić, by uczestnicy poczuli się nieco mądrzej i poważniej. Na początku otrzymaliśmy, tak przecież ważną, wiedzę teoretyczną. Prowadzący byli zdumieni tym, że Zamoyszczacy mają już sporą wiedzę i dodatkowo przygotowali się do zajęć.

Po upewnieniu się, że każdy wie, jak wygląda robot, grupa podzieliła się na pary. Otrzymaliśmy zadanie: zaprogramować swojego robota tak, żeby wygrał wyścig. Wszyscy doskonale się bawili, sprawdzając różne parametry. Robot powinien poruszać się po czarnej linii. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniem. Wyścigi dostarczyły uczniom niemało emocji. Każdy chciał wygrać. I chociaż udało się to tylko jednej grupie, różnice w czasie były minimalne. Wyścig urozmaiciły problemy techniczne związane z jednym z robotów. Na szczęście prowadzący szybko zajęli się sprawą i wyścig został ukończony przez wszystkie pięć robotów.

Zwycięska grupa otrzymała nagrody w postaci wydrukowanych na drukarce 3D małych statuetek, a żeby nikt nie był smutny (choć nikomu to nie groziło), każdy dostał wizerunek małego robocika, wydrukowany tym samym sposobem. Wychodząc z laboratorium wszyscy mieliśmy uśmiechy na twarzach. Nie dość, że było ciekawie, to zajęcia nauczyły nas współpracy w grupach oraz wyciągania wniosków z własnych błędów.

Po zajęciach mogliśmy jeszcze zostać w Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy bawili się świetnie obserwując zjawiska fizyczne i chemiczne, a także zwiedzając wystawę czasową dotyczącą oceanów. To świetne uczucie, gdy w szkole można się czegoś nauczyć, a później sprawdzić, że to naprawdę działa w przyrodzie. Zwiedzanie tak pochłonęło część z nas, że ostatnia grupa opuściła budynek po godzinie 17.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik to wspaniały pomysł na lekcję poza szkołą, podczas której wiele się nauczyliśmy. Bardzo nam się podobało i chcielibyśmy mieć jak najwięcej takich wyjść w przyszłości.

Na zdjęciu grupa młodzieży obserwuje poruszające się po wyznaczonej linii roboty.