Dzień Patrona

We wtorek 21 marca zgodnie z tradycją naszej szkoły świętowaliśmy Dzień Patrona. W auli odbyły się kolejno trzy wykłady zaproszonych gości, którzy opowiedzieli nam o czasach Jana Zamoyskiego. Pani Joanna Jaroć z Muzeum w Wilanowie zapoznała naz z ciekawostkami na temat kulinariów. Pan Paweł Tyszka, historyk specjalizujący się w epoce naszego patrona, zdradził sekrety z jego życia prywatnego, a przede wszystkim przybliżył sylwetki jego licznych żon. Natomiast pan Łukasz Jędrzejczak z Muzeum Wojska Polskiego opowiedział o wojskowości i militariach, a nawet zaprezentował okazy broni, jaką posługiwano się w czasach hetmana Zamoyskiego. Wszystkim Prelegentom serdecznie dziękujemy za te ciekawe spotkania.

Uczniowie klas I i II mieli okazję wykazać się kreatywnością i napisać limeryki o naszym patronie – można je przeczytać na tablicy korkowej przy bibliotece. Klasy III natomiast wzięły udział w dwóch spotkaniach z absolwentami naszej szkoły, którzy – podobnie jak kilka wieków temu Jan Zamoyski – studiują za granicą.

Limeryki o Janie Zamoyskim napisane przez uczniów

W Dzień Patrona zostały też ogłoszone wyniki konkursu literackiego „O Pióro Zamoyskiego i Długopis Zamoyszczaka”. Jury konkursu przyznało Pióro Weronice Rzewuskiej z klasy I A za opowiadanie Błękitne ulice, Długopisem zaś Zamoyszczacy wyróżnili Lenę Buczek z klasy III C za wiersz Niemoc. Serdecznie gratulujemy!

 

Tags