Spotkanie z córką absolwenta Zamoyskiego sprzed 90 lat!

14 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Augustynowicz, córką przedwojennego absolwenta Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, Tadeusza Kwieka.

Na zdjęciu absolwent szkoły w wieku gimnazjalnym. Pani Agnieszka przybliżyła nam historię życia naszego starszego o 90 lat kolegi. Tadeusz Kwiek uzyskał maturę w 1933 r. Był młodym poetą i jego wiersze umieszczane były w gazecie Życie Szkoły, której kontynuacją jest współczesny Goniec. Zachowały się rękopisy niektórych z jego pięknych utworów. Został desygnowany do pracy jako attache kulturalny Ambasady Polskiej w Paryżu od września 1939 r., ale wybuchła wojna. Był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego i w 1939 r. po wybuchu wojny jako harcmistrz wyprowadził harcerzy z Warszawy i wraz z nimi brał udział w kampanii wrześniowej. Po jednej z bitew dostał się do niewoli i trafił do stalagu. Swoje wspomnienia z tego miejsca Tadeusz Kwiek zapisywał swoich wierszach.

Spotkanie przebiegło w przyjemniej atmosferze. Pani Agnieszka przyznała, że powstrzymanie łez wzruszenia przychodziło jej z trudem. Pani Augustynowicz przekazała naszej szkole rękopisy niektórych z dzieł swojego taty oraz oryginał jego matury. Na koniec spotkania Pani Dyrektor podarowała córce pana Tadeusza Kwieka egzemplarz książki „Sto lat na Smolnej”, co pani Agnieszka przyjęła z wielkim przejęciem i wzruszeniem. (Zuzanna Długozima, klasa I G)

Na zdjęciu zaproszony gość podczas spotkania z uczniami w auli szkoły.