Klasa I A na Wydziale Fizyki

W piątek 14 kwietnia nasza klasa odwiedziła Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach praktycznych związanych z naszym programem nauczania. Większość grup przeprowadzała doświadczenie z równią pochyłą. Na początku, po zmierzeniu podstawowych danych, wyliczyliśmy teoretycznie przyspieszenie walca staczanego po równi, a następnie przeprowadziliśmy pomiary i porównaliśmy je z naszymi przewidywaniami. Od naszych prowadzących dowiedzieliśmy się,  z czego wynikają rozbieżności w obliczeniach i wynikach eksperymentu.
Po przeprowadzeniu doświadczeń z równią pochyłą jedna z grup odwiedziła pracownię badającą promieniowanie. Młodzież dowiedziała się tam o sposobach mierzenia promieniowania oraz działaniu narzędzi, które do tego służą. Mieli również okazję zobaczyć rudę uranu i zmierzyć jej poziom promieniowania.
Pozostali uczniowie udali się na zajęcia związane z dynamiką Newtona, na których udowadniali słuszność drugiej zasady dynamiki. W tym celu skorzystali z torów powietrznych, dzięki którym na wagonik na nich ustawiony nie działała siła tarcia.
Doświadczenia bardzo się udały, a potwierdza to chociażby fakt, że niezwykle szybko minęły 2,5 godziny badań. Po zakończeniu zajęć udaliśmy się na długi spacer przez Pole Mokotowskie i zakończyliśmy naszą wycieczkę. (Kuba, Ignacy i Szymon , klasa I A)

Tags