Kurs metodyczny na Malcie

Dobiegł końca pierwszy tydzień mojego pobytu na kursie metodycznym „Creativity and motivation in the classroom with teacher development ” w szkole w Valettcie. W zajęciach, prowadzonych przez  znanego trenera z Anglii – Alana Marsha, uczestniczy grupa nauczycieli z Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Węgier, Czech i Polski.

Alan, odwołując się do treści swoich książek, przedstawia świeże spojrzenie na nauczanie słownictwa, gramatyki, wymowy czy czytania. Tym aspektom nauczania języka angielskiego, w większości, poświęcony był pierwszy tydzień kursu. Konkretne ćwiczenia są punktem wyjścia do zażartych dyskusji takich jak : który model języka powinien być naszym celem, które błędy fonetyczne czy w akcencie wyrazowym  zaburzają bardziej komunikację językową i wiele innych.

Prowadzący kurs jest również źródłem wielu ciekawych anegdot, także na temat Malty, gdzie mieszkał przez dłuższy czas, ale przede wszystkim inspiracją, by nieustannie podnosić swoje umiejętności  językowe.

Za mną drugi tydzień pobytu na kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego w w Valettcie, w ramach programu Erasmus+ Learning Mobility of Individuals – Staff mobility in school education.  Podczas zajęć wykorzystywaliśmy  wiele efektywnych i motywujących metod kreatywnego czytania, słuchania i mówienia. Przywozimy z kursu nie tylko mnóstwo praktycznych materiałów, autorskich pomysłów naszego trenera na uczenie zaawansowanego słownictwa i gramatyki, ale przede wszystkim wiele kontaktów z nauczycielami z centralnej i południowej Europy.
Malta zachwyca przepięknymi widokami, barokową architekturą Valetty, średniowieczną Mdiną, malowniczymi zatokami wysp Gozo czy Comino. Tak mała wyspa, a tak wiele gotowych planów filmowych.
Pobyt wydawał się bardzo przewidywalny w kwestii pogody (bardzo upalnie i bardzo wilgotno), aż do ostatnich dwóch dni kiedy nagle pojawiały się ulewy, maximum godzinne, po których było ponownie bardzo gorąco. (Dorota Kwiatkowska)

Na zdjęciu uczestnicy kursu po odebraniu dyplomów.